Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II  

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Oralni kontraceptivi 


 
opsti
 

Početkom 20. veka, počela su prva saznanja o tome, da je nastanak trudnoće u direktnoj vezi sa pojavom ovulacije, žutog tela i to je dalo prvi impuls pionirima oralne kontracepcije (Haberu), da pokušaju da izoluju hormonski aktivne supstance iz ovarijuma. Oni su iz ekstrakta ovarijuma izolovali su hormonski aktivnu supstancu koju su nazvali infekundin


 
anamneza

Infekundin 


Ali se postavio praktičan problem, da je za izolovanje male količine hormonski aktivnih steroida ovarijuma, potrebna ogromna količina od 80.000 - 100.000 animalnih ovarijuma, pa se brzo pribeglo traženju novih izvora steroida, koji bi pokazali svoju aktivnosti i primenu za eventualno sprečavanje neželjene trudnoće.


Episteron


 

 

Zahvaljujući tome i saznanju da u biljkama postoji bogat izvor steroida, uklanjanjem C atoma sa pozicije 19 progesterona, dobijena je prva aktivna supstanca, koja je nazvana episteron.

Oralni kontraceptivi Intrauterini ulošci Barijerne metode Prirodne metode New

Posle toga, 1951. Godine, sintetizovan je noredidron kao prvi aktivni oralni progesteronski preparat, za koga je evidentno dokazano da pokazuje blokadu ovulacije i sprečava nastanak neželjene trudnoće. 1954. godine, čang i Mastrojani su napravili prvu primenljivu pilulu u humanoj populaciji koja je sadržala između 10 i 40 mg. progestina. 1956. godine, Garsija i Rajs dodavali su progestinu 1% mestrenola i shvatili, da bi i samo davanje estrogena isto tako blokiralo ovulaciju, ali i dovodilo do pojave iregularnih krvarenja. Kombinacija progestina i estrogena stvorila je prvu ideju, šezdesetih godina ovog veka, o kombinovanoj piluli, koja je tih godina krenula u široku upotrebu . Estrogen suprimira FSH produkciju, a progesteronski preparati suprimiraju LH produkciju. Sa tim u vezi, estrogena komponenta u oralnoj kontraceptivnoj piluli pokazuje visok uticaj na endometrijalne strukture. Zahvaljujući svom dejstvu, pravi iregularnu sekretornu fazu, pojačava progestinski efekat povećavanjem receptora na endometrijumu. Na taj način pravi veoma bitne promene endometrijalne sredine.




Progestinski efekat je više lokalizovan na lokalnom nivou:


  • Menja viskoznost cervikalnog mukusa

  • Otežava transport spermatozoida

  • Otežava kapacitaciju spermatozoida

  • Usporava transport jajne ćelije

  • Utiče na sprečavanje transformacije proliferativnog endometrijuma

 




Oralna kontracepcija

Oralna kontracepcija je u direktnoj vezi sa povećanim rizikom nastanka adenokarcinoma grlića materice. U ukupnom broju adenokarcinoma, 82% od detektovanih neoplazmi pripada onim ženama koje u svojoj anamnezi imaju podatak o uzimanju oralnih kontraceptiva, za razliku od skvamocelularnog karcinoma, gde u ukupnom broju skvamocelularnih karcinoma, 42% pripada ženama koje u anamnezi imaju uzimanje oralnih kontraceptiva. Velika studija (Ursin, Peters; 1994), našla je direktnu povezanost povećanog rizika nastanka adenokarcinoma grlića materice sa dužinom ekspozicije oralnim kontraceptivima.

Nađena je, međutim, jedna grupa žena sa veoma kratkom ekspozicijom (1 - 6 meseci) oralnim kontraceptivima. Ovde se smatra da je povećan procenat nastanka neoplazme grlića materice povezan sa ranim stupanjem u seksualne odnose (pre 22 godine života), sa većim broje seksualnih partera i sa izvesnim stepenom obrazovanja i socio - ekonomskim statusom

Predisponirajući faktori

Predisponirajući faktori koji doprinose nastanku adenokarcinoma grlića materice kod korisnica oralnih kontraceptiva su:

  • Prethodno verifikovana ektopija na grliću materice

  • češće genitalne infekcije

  • Dužina ekspozicije veća od 10 godina

  • Mehanizam delovanja

Mehanizam delovanja na fenomen nastanka adenokarcinoma grlića materice je sledeći. Adenokarcinomi uopšte, sadrže estrogene i progesteronske receptore u značajno većem broju nego što ih ima skvamocelularni karcinom. Oralni kontraceptivi utiču na pojavu glandularnih mikrocostičnih promena. Oralni kontraceptivi imaju protektivni efekat na incidencu karcinoma endometrijuma. Pitanje je zašto oralni kontraceptivi imaju protektivan efekat na endometrijum, a stimulanti efekat na pojavu karcinoma distalnih delova cervikalnog kanala? Smatra se da endocervikalna sluzokoža pokazuje mnogo manji stepen cikličnih varijacija na dejstvo ovrarijalnih hormona nego endometrijum. Protektivni efekat na incidenci karcinoma endometrijuma, se ogleda i u ulozi progestagenskog sadržaja, koji utiče na redukovanje mitotičkih aktivnosti endometrijalnih ćelija. Veća je incidenca adenokarcinoma grlića materice je u direktnoj vezi sa dužinom upotrebe oralnih kontraceptiva i smatra se da neadekvatna ciklična promena endocervikalne sluznice pogoduje nastanku adenokarcinoma grlića materice.

 

 

Progestinska mini pilula

Ona nije kombinovana. Sadrži samo progestine i zato ne utiče na promenu produkcije gonadotropina, niti suprimira ovulaciju. Doze koje se daju, moraju se uzimati kontinuirano. Ima dobro kontraceptivno dejstvo, ne suprimira ovulaciju i ne utiče na smanjenje stimulantne sekrecije hormona.

Kontraindikacije:

  • tromboembolijska bolest

  • kardiovaskularna oboljenja

  • akutna i hronična holestaza

  • akutna oboljenja jetre (zbog povećane produkcije hepatičnih globulina)

  • suspektni i manifestni karcinom dojke

  • suspektna neoplazma genitalnog trakta

  • žene starosti preko 35 godina

  • pušenje

  • trudnoća ili sumnja na trudnoću

  • hipertenzija

  • dijabetes

  • miom

  • epilepsija

  • oboljenja žučne kese

Postkoitalna kontracepcija

Zadnjih godina se pokazao veliki interes, pogotovo u populacionoj grupi mlađeg životnog doba, da posle rizičnog odnosa, kod onih koje nisu korisnice bilo kakvi kontraceptivnih sredstava, se primeni neki od mogućih terapijskih postupaka za sprečavanje nastanka trudnoće. U tom smislu je nastala ideja o postkoitalnoj kontracepciji, koja se sastoji iz dva dela. Jedan je čista primena estrogena sa etinil - estradiolom od 2,5 mg. 2 x 1 u toku 5 dana. Druga mogućnost postkoitalne kontracepcije, u 72 sata od odnosa, je kombinovana terapija etinil - estradiola u količiniod 0,05 mg. sa 0,5 mg norgestrela 2 x 2 na 12 sati. Poskoitalnu kontracepciju treba primeniti do 72 časa po koitusu .

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.