Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Barijerne metode  


 
opsti
 

One su preporučljive u adolescentnom dobu kod nuiligravida. To su dijafragma i cervikalna kapa, koje uz upotrebu spermicida, predstavljaju vrlo efikasno i dobro kontraceptivno sredstvo. Neželjeni efekat kod primene barijernih metoda je mogućnost pojave toksičnog šok sindroma.


 
anamneza

Barijerne metode


Migracija endotoksina nekog od sojeva stafilokokusa aureusa, koji su normalni stanovnici vagine, u krvnu cirkulaciju kroz mikrolezije vaginalnih zidova koje mogu nastati pri aplikaciji cervikalne kape ili dijafragme, mogu uzrokovati pojavu toksičnog šok sindroma, koji je reverzibilna pojava.


IUU


 

 

Od barijernih metoda pominju se

pene, 
sunđeri,
kreme, 
gelovi, 
supozitorije
kondomi.

Oralni kontraceptivi Intrauterini ulošci Barijerne metode Prirodne metode New

Kondom je jedno od najpoznatijih metoda kontracepcije i ako se pravilno i redovno koristi, pouzdana je metoda zaštite i od trudnoće i od seksualno prenosivih bolesti. U praksi, međutim, ako se ne koristi tokom celog odnosa, ako spadne ili prsne u toku seksualnog odnosa, do trudnoće ipak može doći, pa zato ne spada u najsigurnija sredstva kontracepcije, ali je najpreporučljiviji za one koji nemaju stalnog partnera ili redovne odnose i veoma je preporučljiv za mlade. Ukoliko se dese greške pri upotrebi, ranije navedene, žena ili devojka treba da se odmah obrati ginekologu radi uzimanja "pilule za jutro posle", tj. urgentne kontracepcije (videti poglavlje o urgentnoj kontracepciji). Danas se prave sve tanji kondomi, ali nepropusni za bakterije i viruse. Ukoliko se koriste sa nekim kremama na bazi ulja, smanjuje im se elasticitet i može im opasti moć zaštite.
Kondom- ženski- još uvek ga nema kod nas, a dobar je, jer zavisi od žene i takođe je potpuna zaštita kako od trudnoće, tako i od virusa i bakterija koje se prenose polnim putem. Potpuno pokriva grlić i sve vaginalne zidove, ali je potrebno naučiti ženu kako da ga postavi.

Cervikalna kapa- prekriva samo grlić materice, ženu mora ginekolog naučiti gde se nalazi grlić i kako da je postavi, ona nije kompletna zaštita od polnih bolesti, jer su zidovi vagine neprekriveni, mora se staviti pre odnosa, i ostaviti da stoji najmanje 8 sati nakon odnosa- da bi bilo sigurno da nema više živih spermatozoida u vagini. Može stajati i dva dana u vagini, i koristiti se za nekoliko odnosa. Nema je kod nas.

Dijafragma - ranije je bila popularnija, kod nas se teže nađe. Ovo je takođe sredstvo zaštite koje žena stavlja, uz prethodnu obuku kod ginekologa, tako da prekriva i grlić i deo prednjeg zida vagine. Mora se postaviti u vaginu bar dva sata pre seksualnog odnosa i premazati spermicidnom kremom, a nakon odnosa mora ostati bar 8 sati na mestu. Ne može stajati duže, a nakon svake upotrebe se mora dobro oprati, natalkovati i staviti u odgovarajuću kutiju.



Kondom 


Reč kondom je, verovatno, nastala od latinske reči codus, što znači sud ili posuda. Drugo objašnejnje same reči može biti da je, kondom današnjeg oblika, osmislio engleski armijski lekar, pukovnik Quondam, oko 1645., i da je reč, u stvari, modifikacija njegovog prezimena. Zapravo, ne znamo ko je pronašao kondom, ali znamo da je odavno u upotrebi. Potvrdu navedene činjenice nalazimo u pisanjima Markiza de Sada, Kazanove i Džejmsa Bosvela. Ovaj poslednji, škotski pravnik i pisac, zaštićivao se od polnih bolesti kondomom od lanenog platna. Tokom njegovih poseta amsterdamskim bordelima,1764., imao je običaj da pije sa prostitutkama, ali se susret završavao na tome ukoliko se dogodilo da je bio bez svoje zaštite. O upotrebi kondoma se može govoriti nekoliko hiljada godina, unazad. Poznato je da su Egipćani, oko 1000. godine p.n.e., koristili lanene futrole radi zaštite od bolesti.



Istorija kontracepcije

Istorija kontracepcije tesno je povezana s istorijom regulisanja porođaja. Želja da čovek reguliše svoje potomstvo stara je koliko i ljudski rod. Pokreti za kontrolu rađanja, odnosno planiranja porodice pojavili su se kasnije. Za regulisanje porođaja upotrebljavali su već u antičko doba razne magije, nošenje vradžbinskih zapisa, ceremonijalne seksualne obrede itd. U medicinskim tekstovima Egipćana, Jevreja, Grka i Rimljana, opisane su razne metode sprečavanja začeća. U Eberovom papirusu iz 1950. godine p. n. e. preporučuje se izmet krokodila i slona pomešan s medom. Biblijska odredba "budi plodan i razmnožavaj se" menjala se s promenama životnih uslova. Grci i Rimljani su neko vreme davali prednost porodicama s jednim ili dvoje dece. Dozvoljavali su pobačaj i čak uništavanje dece koja su od rođenja unakažena. Pored drastičnih mera preporuivali su i razne sokove od trava i bilja, vaginalne uloške izrađene od meda, ulja, gume i slično. Znameniti ginekolog Soranos (98-138. pre n.e.) iz Efesa je u svojim ginekološko-porodičnim radovima preporučivao 30-40 raznih kombinacija.

I kod pisaca orijentalne kulture (Kinezi, Indijci, Japanci), nalazimo opise raznih kontracepcijskih metoda, uprkos tome što svi ti narodi visoko cene porodicu, a naročito muške potomke. U arapskim zemljama verski zakoni nisu se suprotstavljali kontracepciji. Arapi ne smatraju plod za živo biće sve dok ne primi ljudski oblik. Preporučivali su prekid snošaja i vaginalne svećice, spremljene od raznih biljaka. U srednjem veku nauka se nije bavila kontracepcijom i metodama za sprečavanje začeća. Prosti narod ih je propagirao usmeno, a manje je o tome bilo pisano. U XIX veku, s urbanizacijom i industrijalizacijom, pojavila se jača želja za ograničavanjem porođaja. U tom stoleću počinje maltuzijanski i neomaltuzijanski pokret. Prva savetovališta za kontrolu rađanja otvorile su u SAD Margaret Zenger (Margaret Sanger) godine 1916., u Engleskoj dr Meri Stops (Marie Stopes) 1921. godine. U drugim zemljama Evrope o problemima kontracepcije se raspravljalo samo teoretski. U praksi je ove metode poznavao i upotrebljavao samo ograničeni krug ljudi.



Cervikalna kapa


Cervikalne kape su sredstva za sprečavanje začeća. Svrstavamo ih u mehanička kontracepcijska sredstva. Ona deluju tako što stvaraju prepreku u vagini, te sprečavaju deponovanje semena u zadnji svod vagine. Cervikalne kape napravljene su od gume ili od plastičnih materijala u raznim veličinama. One su manje od običnih dijafragmi, a natiču se na grlić materice, slično kao naprstak na prst. Odatle im potiče naziv (lat. cervix uteri – grlić materice). Neki ih ostave na grliću materice duže vreme, pa i ceo menstrualni ciklus. Pre menstruacije se odstrane, a posle nje se opet stave. Cervikalne kape preporučujemo ženama koje ne mogu upotrebljavati dijafragme zbog anatomskih promena vagine, odnosno unutrašnjih polnih organa. Kod nas se uopšte ne upotrebljavaju.



Dijafragma  

(grč. diafragma – pregrada), mehaničko kontracepcijsko sredstvo. Dijafragma na grliću materice u vagini napravi pregradu i na taj način sprečava prodiranje spermatozoida kroz kanal materice u jajovod i njihovo sretanje sa jajašcima. Sa kontracepcijskom penom, dijfragma je vrlo uspešno i još uvek moderno zaštitno sredstvo. Još i danas se upotrebljavaju u nekim zemljama, uprkos tome što je modernije metode pokušavaju istisnuti. Dijafragma je sastavljena iz čeličnog pera preko koga je razapeta membrana od tanke gume. Dijafragma se izrađuje u raznim veličinama; prečnik joj je najmanje 47,5 mm, a najviše 105 mm. Razlika među pojedinim brojevima dijafragme je 2,5 mm. Uložena dijafragma prostire se od zadnjeg svoda vagine do stidne kosti, gde se odupire o kost. Rubovi dijafragme moraju tesno prileći na zidove vagine. Tako položena dijafragma deli vaginu na dva dela: gornji, koji dijafragma zatvara, i donji koji je spolja otvoren.

Ženi se uvek izabere najveći broj dijafragme, onaj koji joj ne čini teškoće prilikom ulaganja. Ovo je nužno da se dijafragma ne bi pomerila prilikom snošaja. Dijafragma se stavlja u vaginu neposredno pred sam snošaj, a može i nekoliko sati ranije. Budući da za sprečavanje začeća obično nije dovoljna samo mehanička zaštita, koju dijafragma daje u vagini, dodaje se još i kontracepcijska pena, žele, ili pasta. Sve pobrojane zaštitne stvari svrstavaju se u grupu hemijskih zaštitnih sredstava koja slabe ili potpuno unište semene ćelije. Takva kombinovana upotreba dijafragme sa jednim od hemijskih preparata pouzdano povećava kontracepcijsko delovanje. Pomenuti žele ili pasta se razmažu na spoljnoj ili unutrašnjoj strani dijafragme. Tek tako spremljena dijafragma zaštićuje ženu od začeća. Dijafragmu žena stavlja tako što jednom rukom razmakne usmine, a drugom rukom potisne, među dva prsta stisnutu, dijafragmu po osnovi vagine do zadnjeg svoda. Kada se uveri da dijafragma pravilno leži i da je ušće materice pokriveno, postupak je završen. Pravilno nameštena dijafragma ne pravi teškoće za vreme snošaja. Muškarac uopšte ne primećuje da je žena upotrebljava. Posle 6 sati ili idućeg jutra, sa lakoćom se vadi iz vagine. Posle toga se očisti, osuši i stavi u kutijicu sa vatom ili dečjim puderom. Ovako negovana dijafragma ostane upotrebljiva za duže vreme, pa i dve godine. Ipak se preporučuje da žena sa dijafragmom dođe svakih šest meseci na kontrolni pregled u ginekološku ambulantu. Dijafragma je neškodljivo zaštitno sredstvo. Preporučuje se mlađim ženama koje žele da odgode novu trudnoću, ili iz ma kojih razloga ne žele druga zaštitna sredstva. Ovaj način zaštite mogu upotrebljavati žene sa zdravim genitalnim organima; zato je razumljivo što ovo sredstvo mogu dobiti samo u ginekološkoj ambulanti, po prethodno obavljenom lekarskom pregledu. Za vreme pregleda lekar odredi veličinu dijafragme i uputi ženu kako se primenjuje. Posle toga sledi razdoblje od jedne do dve nedelje kada žena mora naučiti postavljanje dijafragme. Tek posle kontrolnog pregleda lekara, može upotrebljavati dijafragmu u kontracepcijske svrhe. Žene koje imaju spuštenu matericu i vaginu moraju upotrebljavati posebne dijafragme sa čvršćim obručem. Pošto kod nas ne izrađuju takve dijafragme, preporučuje se u tom slučaju druga kontracepcijska metoda. Žena ne koristi stalno dijafragmu iste veličine. Posle porođaja, pobačaja, operacije, obično treba promeniti veličinu. Neke žene se na dijafragmu teško naviknu te je zbog toga vrlo brzo odbace. Jednima sed dijafragma čini mnogo komplikovanom, drugima smeta upotreba dijafragme pre samog snošaja, a trećima se sam postupak čini previše neestetskim da bi ga usvojile. No, one koje su se na dijafragmu navikle, obično je ne žele zameniti ni u slučajevima kada to savetuje lekar.

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.