Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II  

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Metode za povećanje pouzdanosti PAPA nalaza


 
opsti
 

U aprilu 1996. je na konferenciji Consensus Development Conference of Cancer of the Cervix zaključeno da je polovina lažno negativnih nalaza rezultat nestručnog uzimanja brisa, a druga polovina je posledica loše interpretacije citologa. Iako je konvencionalni Papa test pouzdan u većini slučajeva, na konferenciji je jasno pokazano kako su potrebne nove metode uzimanja uzoraka i posmatranja ćelija kako bi se smanjio broj lažno negativnih rezultata.

 
anamneza

“liquid-based thin-layer slide preparation”


Nova metoda zove se “liquid-based thin-layer slide preparation” i olakšava traženje abnormalnih ćelija. Ćelije se uzimaju četkicom ili drugim instrumentom. Instrument se ispira u bočici sa tečnošću za konzerviranje (očuvanje) ćelija. Bočica se zatim šalje u laboratoriju gde automatski tankoslojni uređaj za slajdove priprema preparate za analizu.


Computer automated readers


 

 

Dosadašnji rezultati ukazuju da je jednaka ili još osetljivija nego Papa test. “Computer automated readers” se takođe koriste za poboljšanje očitavanja nalaza. Ova tehnologija koristi mikroskop sa adapterom, koji prenosi sliku u računar i analizira je tražeći abnormalne ćelije.)

Džordž Papanikolau

Citološki pregled

Klasifikacija nalaza po Papanicolau

Klasifikacija Bethesda 1991

Povećanje pouzdanosti PAPA nalaza

Pregled preparata vaginalnog sekreta

 




Liquid based thin-layer tehnika

Od otkrivanja PAPA testa pre pedesetak godina, nije ostvaren nikakav značajan napredak u cilju poboljšanja kvaliteta razmaza. Iako su medicinska istraživanja u stalnom kontinuitetu, tehnika brisa je ostala nepromenjena. Citolozima je bila neophodna nova tehnika koja je preciznija i bolje prilagođena njihovim zahtevima. To je i ostvareno pronalaskom Liquid based thin-layer tehnike. Liquid based thin-layer je napravljen za mikroskopske prepate, za citodijagnostiku premalignih i malignih oboljenja genitalnog trakta. Više od 50 godina u medicini je u upotrebi Papanikolau test, kao primarni screening za ranu dijagnostiku raka grlića materice. Ovaj test ima stepen sigurnosti do 80% u najboljim laboratorijama - oko 70% sigurnosti je najčešće prihvaćeni stepen. Sa njime je smanjena smrtnost žena od karcinoma grlića materice od 50-70%. Obzirom na određeni procenat lažno negativnih rezultata, težilo se iznalaženju metoda koji bi poboljšao rezultate citodijagnostike, te od 1990 godine kreću tehnološki novi pristupi, uzimanje uzoraka četkicom u tečnoj sredini sa pripremom preparata u formi jednoslojnog, monoslojnog razmaza. Veliki broj laboratorija zahvaljujući kvalitetu dobijenih rezultata, se preorijentisao na monoslojne slajdove iz celularnih suspenzija.





Liquid based thin-layer

 

Liquid based thin-layer tehnologija se koristila i upoređivala nalaz sa konvencionalnim PAPA razmazom, kod pacijentkinja kod kojih je nađena suspektna promena na prekarcenozu, karcinom ili virusnu infekciju grlića. Prvobitno je uziman konvencionalni PAPA razmaz, kroz 6 dana celularna suspenzija četkicom i urađena je ciljana biopsija grlića sa sumnjivog mesta sa histološkom verifikacijom promene. Otežano čitanje konvencionalnog PAPA razmaza čini i prisustvo krvi, detritusa, sluzi na slajdovima kao i to da oko 20% ćelija se prenese na slajd-metodom uzimanja sa štapićem namotanim vatom. Kod citoscreena razmaz se uzima četkicom, posebno modifikivanom da pokupi ćelije iz ekto, endocerviksa i zone transformacije. Glava četkice se ubaci u flakon ispunjen sa 15 ml. ćelijskog konzervatora i zatvori. Posle 24 h najmanje, a trajnost mu je do 24 meseca (može se ponoviti uzorak, ukoliko ne zadovoljava, bez pozivanja ponovnog pacijenta), ćelijska suspenzija se miksuje u multimikseru, fotometrijski očitava ćelijska gustina, potom se dodaje Liquide stickeur (tecni lepak) po 1.5 ml i centrifugira se praveći slajd. Za poboljšanje kvaliteta preparata (ukoliko su nezadovoljavajući), dodaje se rastvor gradijent (razmereni rastvor), pa se ponovo centrifugira, odliva višak tečnosti pravi slajd i u daljem postupku boji i mikroskopski analizira. Uporedo analizirajući uzorke konvencionalnog i jednoslojnog citološkog preparata, uočava se senzitivnost jednoslojnog razmaza, u odnosu na histopatološke dijagnoze dobijene biopsijom grlića, kao zlatni standard, i to kako za ASCUS, LSIL  (atipije i prekanceroze blagog stepena) tako i još veću senzitivnost do 10% za HSIL  (prekancerozne promene visokog stepena). Kod invazivnog karcinoma senzitivnost je bila uporedna.

Pregled preparata vaginalnog sekreta

I grupa vaginalnog sekreta

Nalaz: sluz, poneki leukocit, mnoštvo Döderleinovih bacila (gram-pozitivni bacili). Ovaj nalaz je dosta redak.

II grupa vaginalnog sekreta

Nalaz: malo leukocita i sluzi, dosta Döderleinovih bacila, poneki streptokok, stafilokok (saprofiti), retka E. Coli.

III grupa vaginalnog sekreta

Nalaz: mnogo leukocita, mnoštvo patogenih bakterija (streptokoki, E. Coli), nema Döderleinovih bacila, ponekada se nađe poneki Trichomonas vaginalis.

IV grupa vaginalnog sekreta

Nalaz: Gram negativni diplokoki ekstracelularno i intracelularno.

V grupa vaginalnog sekreta

Nalaz: mnoštvo leukocita, deskvamirane ćelije, dosta trichomonas vaginalisa.

VI grupa vaginalnog sekreta

Nalaz: mnogo leukocita i deskvamiranih ćelija, sluz, obilna candida albicans.

Za patološke nalaze smatraju se III, IV, V i VI grupa vaginalnog sekreta.

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.