Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

::: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II   

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Vulvoskopija


 
opsti
 

Pored praćenja promena na epitelu grlića materice i vagine, veoma je važna i dijagnostika svih lezija vulve.  Manifestacije raznih premalignih i malignih oboljenja, kao i seksualno prenosivih bolesti vrlo često se uočavaju na epitelu vulve. Bolest se može pojaviti primarno na vulvi, ali vrlo često može da se sekundarno prenese sa grlića materice i vagine, a javlja se i u sklopu nekih sistemskih oboljenja. To se naročito odnosi na seksualno prenosive bolesti.


 
anamneza

Vulvoskopija


Zbog  toga je nemoguće vršiti izolovane preglede grlića materice, vagine ili vulve i biti istovremeno siguran u preciznost dijagnoze i efikasnost sprovedenog lečenja. Osnovni problem u dijagnostici i lečenju kod srodnih grana medicine (dermatovenerologija, urologija), pa čak i kod samih ginekologa


Vulvoskopija


 

 

 , je u tome što se nepotpunim ili površnim pregledom genitalija na vreme ne otkrivaju sve postojeće lezije, pa se tako gubi dragoceno vreme i bolest se širi. 

Malformacije Abnormalnosti  Povrede vulve Patoloske promene Tumori
Benigne lezije HSV Premaligne i maligne bolesti Infektivna stanja vulve Karcinom

Ovo se posebno odnosi na seksualno prenosive bolesti, a naročito na infekcije izazvane nekim od tipova humanih papiloma virusa. Obzirom da se na vulvi mogu naći promene koje predstavljaju manifestacije drugih oboljenja, neophodna je saradnja lekara raznih specijalnosti, kako bi se na vreme postavila tačna dijagnoza i sprovelo adekvatno lečenje (ginekolog, dermatovenerolog, urolog, infektolog, internista...). Uz istovremeni tretman promena na vulvi koje su manifestacija drugih oboljenja, neophodno je lečenje osnovnog oboljenja, jer je u suprotnom terapija bez odgovarajućeg efekta (seksualno prenosive bolesti, oboljenja endokrinih žlezda, tuberkuloza, psihosomatska oboljenja, bulozne dermatoze, psorijaza i druga kožna oboljenja itd.). Veliki broj ginekologa ne obraća pri pregledu naročitu pažnju na promene vulve i vagine. Mnogobrojne infekcije od kojih neke predstavljaju kokarcinogeni faktor i imaju dokazan onkogeni potencijal, prvo se manifestuju na epitelu vulve i vagine, a tek potom na grliću materice. Problem kasnog otkrivanja infekcije postoji i kod neonkogenih tipova humanog papiloma virusa, tako da se zanemareni resičasti kondilomi vulve i vagine šire zahvatajući velike površine, što otežava lečenje i oporavak pacijenta. 




Vulvoskopija

Pravilno tumačenje vulvoskopskih i citoloških nalaza nemoguće je bez dobrog poznavanja histologije vulve, morfologije epitela, ćelijskih elemenata neepitelnog porekla, kao i mikroorganizama koji se mogu naći na vulvi i u vagini. Pored toga epitel vulve podleže i promenama koje su posledica izmenjenog hormonskog statusa u raznim periodima života, kao i u perinatalnom dobu. Poslednjih godina su među ostalim infektivnim agensima u velikoj ekspanziji humani papiloma virusi, pogotovo među adolescentima i mlađim ženama. Najčešće se početne manifestacije ove infekcije nalaze sa unutrašnje strane polnih usana, u formi sitnih resičastih kondiloma. 




Vulvoskopija

Problem u dijagnostici predstavlja papilarna građa epitela, pa se resičasti kondilomi ponekad teško diferenciraju. Vulvoskopijom se jasno uočavaju kondilomatozne resice sa karakterističnim krvnim sudovima, koji se završavaju u obliku male omče na vrhu resice. Predilekciona mesta za razvoj HPV infekcije su uvek karakteristična. Poznato je da virus može biti dugo prisutan, ali se promene formiraju tek nakon oštećenja epitela (povrede pri polnom odnosu, ginekološkom pregledu, mehaničke oguljotine, razderotine, opekotine i drugo). Najčešće se radi o mikrotraumama, koje se ne uočavaju golim okom i ne izazivaju velike smetnje, ali su dovoljne za razmnožavanje i bujanje virusa. To je razlog što se kondilomi obično nalaze sa unutrašnje strane polnih usana, u čunastoj jami, na međici, perianalno, u vagini na bočnim zidovima, a na grliću materice samo ukoliko postoji ektopija ili lezija pločastoslojevitog epitela. 

Navedena predilekciona mesta nisu karakteristična samo za pojavu subkliničkih i kliničkih oblika HPV infekcije, već i drugih patoloških stanja i oboljenja. Najozbiljnije su subkliničke forme bolesti, pogotovu što se promene izazvane onkogenim tipovima virusa teško uočavaju vulvoskopski tek nakon primene sirćetne kiseline. Pored primarne uloge u detekciji premalignih promena na donjem genitalnom traktu žena, vulvoskopija ima izuzetan značaj u redovnim kontrolnim pregledima posle raznih operativnih zahvata, obzirom da ponekada javljaju recidivi  nakon operativnog lečenja malignih tumora.



Vaskularizacija vulve  


Arterijska vaskularizacija vulve se izvodi iz interne pudendalne arterije koja je terminalni ogranak interne ilijačne arterije. Gledajući prema napred, terminalni ogranci su:

rektalna arterija koja prolazi medijalno kroz pudendalni kanal vaskularizujući analni kanal i sfinkter;  
perianalni i transverzalni perianalni ogranci koji vaskularizuju analne i vaginalne sfinktere, kao i kožu perineuma i polne usne;  
arterija bulbusa koja prolazi kroz urogenitalnu dijafragmu do bulbusa vestibuluma;  
dva terminalna ogranka, dorzalni i duboka arterija, prema klitorisu

 



Vaskularizacija vulve

Takodje postoji i vaskularizacija iz površinskih i dubokih spoljnih pudendalnih arterija koje nastaju iz femoralne arterije. Pudendalna arterija i njeni ogranci su praćeni bogatom mrežom vena koje se dreniraju iz unutrašnje ilijačne vene. One, zajedno sa perifernim ograncima gluteusne i spoljnih pudendalnih arterija obezbedjuju dobru prokrvljenost, kao i brzo oporavljanje vulve posle traumatskih pojava, kao što je porodjaj




Inervacija vulve

Inervacija vulve i perineuma vrši se iz prednjeg ramija petog sakralnog i koksigealnog nerva sa malim ulazom od petog lumbalnog nerva preko ilioingvinalnog nerva. Vulva se inerviše i ograncima pudendalnog nerva, formiranih od drugog, trećeg i četvrtog sakralnog nervnog korena i predstavljaju  najveću komponentu prednjeg sakrokoksigealnog pleksusa. Medijalno u odnosu na pudendalnu arteriju, nerv prati skoro isti put kroz pudendalni kanal prema vulvi. Raspoznaju se sledeći ogranci:

 





Inervacija vulve

- mali rektalni nerv koji inerviše spoljni analni sfinkter i perianalnu regiju;

- perianalni nerv koji je podeljen na površinski ogranak (koji inerviše kožu perianalne regije) i na veći dublji ogranak (koji inerviše mišiće anusa, spoljne sfinktere, mišiće vagine i erektilno tkivo bulbusa);

- dorzalni nerv prema klitorisu koji prolazi blizu pubisa prema korenu klitorisa. Dobro poznavanje inervacije vulve je potrebno zbog korišćenja lokalne anestezije u pudendalni blok. Pristup se ostvaruje kroz kožu lateralno prema perianalnoj regiji ili kroz bočni zid vagine koristeći specijalne pudendalne igle.





Limfna drenaža 

Vulva, perianalna regija i anus dreniraju se kroz površinske limfne kanale do površinskih ingvinalnih čvorova. Oni leže distalno u odnosu na ingvinalne ligamente sa obe strane. Odatle, drenaža se odvija kroz ušće fascie femoris do dubokih ingvinalnih (femoralnih) čvorova koji su u femoralnom trouglu. Limfni kanali prolaze pored ingvinalnog ligamenta do spoljnih ilijačnih čvorova, a zatim do ilijačnih čvorova kao i para-aortnih. Drenaža polnih usana odvija se kroz ipsilateralne ingvinalne čvorove tako da se i klitoris može drenirati bilateralno.

 




Tehnika vulvoskopije

Kolposkop je optički aparat pomoću koga pod raznim uveličanjima (i uz upotrebu raznih svetlosnih filtera) vršimo preglede epitela grlića materice, vagine, vulve i drugih lokalizacija kože. U ginekologiji se najčešće koriste uveličanja od 10-20 puta. Za mikroinspekciju vulve, takozvanu vulvoskopiju, koriste se manja uveličanja. Vulvoskopijom bi uvek morao da počinje kompletan ginekološki pregled, uključujući i kolposkopski pregled grlića materice i vagine. Vulvoskopija mora da bude pažljiva i temeljna. Ovom metodom otkrivaju se sve promene na vulvi: premaligna i maligna obolenja, malformacije, inflamacije, parazitoze, dermatoze, fisure, erozije, ulceracije, atrofične, hipertrofične, pigmentne i druge promene vulve.

Vulvoskopija podrazumeva posmatranje svih promena vulve od monsa pubisa i ingvinuma, uključujući i perianalnu regiju. Po završenom kolposkopskom pregledu grlića materice i vagine, prelazi se na nativnu vulvoskopiju. Kolposkopom se prvo vrši pregled himenalnih karunkula, čunaste jame, parauretralne regije, unutrašnje strane polnih usana, perineuma, kože vulve do samih prepona, mons pubisa i perianalne regije sve do sakruma. U slučaju otkrivanja promena na vulvi, obavezno se sa sumnjivog mesta uzima citološki razmaz na malignitet (Papanicolaou). Prilikom uzimanja PA razmaza, zbog suvoće kože i oskudnije ćelijske deskvamacije, neophodna je upotreba špatule ili/i fiziološkog rastvora. Po uzimanju citološkog razmaza, epitel vulve premazuje se 3%-6%nim rastvorom sirćetne kiseline i ponovo se vrsi vulvoskopija. Mnogobrojne promene tada postaju uočljivije, epitel dobija beličastu boju i/ili nabubri. Na ovaj način mogu se otkriti ravni kondilomi vulve, VIN-lezije i druga obolenja u subkliničkoj formi. Po izvršenoj vulvoskopiji uz upotrebu sirćetne kiseline, radi se Schiller-ova proba Lugolovim rastvorom (10%-ni kalijumjodid u jodipuri) ili toluidin-blu test. Upotrebom kolor testa precizno se lokalizuju promene na vulvi, kako bi se uradila vulvoskopski direktna biopsija.




Normalan kolposkopski nalaz vulve 

Normalan kolposkopski nalaz vulve podrazumeva da je na velikim polnim usnama koža glatke površine koja je blago pigmentisana, a je sluzokoža malih polnih usana i vestibuluma takodje glatke površine i roze boje. Posle upotrebe 3% rastvora sirćetne kiseline, sluzokoža postaje bledja a na spoljnom delu maih polnih usana su jasno vidljiva blago keratizovana polja. Lugolov rastvor daje obojenost na vestibulumu i na unutrašnjoj strani malih polnih usana.U unutrašnjim delovima malih polnih usana mogu se uočiti glatke papule prečnika 1-2 mm, kao i otvori vestibularnih žlezda. U normalan kolposkopski nalaz spadaju i acide-bele površine koje se po primeni Lugolovog rastvora ne boji i filamentozne lezije.




Tehnika vulvoskopije

Citološki nalaz epitela vulve donekle se razlikuje od citoloških nalaza sa grlića materice i epitela vagine. Osnovna karakteristika u citološkom razmazu brisa vulve je prisustvo kornificirajućih bezjedarnih ćelija, a odsustvo bazalnih i parabazalnih ćelija. U patološkim stanjima nalaze se i ćelije dubljih slojeva, naročito kod erozivnih i ulceroznih promena na vulvi. U slučaju distrofičnih i drugih nalaza na vulvi u citološkom preparatu nalazimo, kao posledicu poremećene stratifikacije i maturacije epitela, znake akantoze, hiperkeratoze i parakeratoze. Kod premalignih i malignih oboljenja vulve nalaze se znaci diskarioze, raznog stepena atipije, pa i jasne maligne ćelije. U slučaju raznih infekcija donjeg genitalnog trakta često se nalaze promene u citoplazmi ćelija, a naročito je specifičan nalaz koilocitne atipije (koilocitoze), karakterističan za prisustvo humanih papiloma virusa (HPV). Citološku analizu deskvamiranih ćelija vulve ne vršimo rutinski, već samo pri kliničkom i kolposkopskom nalazu suspektnih promena na vulvi.

Pravilno tumačenje vulvoskopskih i citoloških nalaza nemoguće je bez dobrog poznavanja histoplogije vulve, morfologije epitela, ćelijskih elemenata neepitelnog porekla, kao i mikroorganizama koji se mogu naći i u vagini i u vulve. Pored toga epitel vulve podleže i promenama koje su posledica izmenjenog hormonskog statusa u različitim periodima žuivota, kao i u perinatalnom dobu. Problem u dijagnostici HPV-a predstavlja papilarna gradja epitela, pa se resičasti kondilomi ponekad teško diferenciraju. Vulvoskopijom se jasno uočavaju kondilomatozne resice sa karakterističnim krvnim sudovima, koji se završavaju u obliku male omče na vrhu resice. Predilekciona mesta za razvoj HPV infekcije su uvek karakteristična. Poznato je da virus može dugo biti prisutan, ali se promene formiraju tek nakon oštećenja epitela (povrede pri polnom odnosu, ginekološkom pregledu, mehaničke oguljotine, opekotine i sl.). Najčešće se radi o mikrotraumama koje se ne uočavaju golim okom i ne izazivaju velike smetnje, ali su dovoljne za ulaz i razmnožavanje virusa. To je razlog što se kondilomi nalaze obično sa unutrašnje strane polnih usana, u čunastoj jami, na medjici, perianalno, u vagini na bočnim zidovima, a na grliću materice samo ukoliko postoji ektorija ili lezija pločasto-slojevitog epitela.

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.