Ordinacija
Home
Edicije
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II  

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Praćenje promena  :


 
opsti
 

Praćenje promena na epitelu grlića materice, vagine i vulve veoma je važno radi prevencije i ranog otkrivanja raka, kao i seksualno prenosivih bolesti.  Bez obzira što je incidenca karcinoma vagine i vulve mnogo manja nego karcinoma grlića materice, nemoguće je vršiti izolovane preglede PVU, vagine ili vulve, obzirom na njihovu anatomsku i funkcionalnu povezanost. Patološke promene zbog toga su retko ograničene na jednom od ovih organa. 

 
anamneza

infekcije : 

Jedino se premaligne ili invazivne promene u ranom stadijumu mogu naći izolovano, dok infektivne bolesti obično izazivaju lezije od PVU do vulve.Veliki broj infekcija od kojih mnoge predstavljaju kokarcinogeni faktor i imaju dokazan onkogeni potencijal, prvo se manifestuje na epitelu vagine ili vulve, a tek potom na PVU. Sve promene moraju se na vreme otkrivati i lečiti.



Anamneze: :


 

 



Ukoliko se inficira PVU najosetljivija je skvamocilindrična prelazna zona, gde inače dolazi do metaplazije i tu nalazimo najviše patoloških promena (preko 90% karcinoma PVU nastaje u skvamocilindričnoj prelaznoj zoni).

 

Često se posle većih operativnih zahvata, na primer histerektomije, mogu naći rezidualne promene, najčešće u forniksima vagine. Zato je neophodno vršiti redovne kolposkopske preglede i kod žena nakon izvršene konizacije, amputacije grlića materice ili totalne histerektomije. Problem kasnog otkrivanja infekcije postoji i kod neonkogenih tipova humanih papiloma virusa, tako da se zanemareni sitni resičasti kondilomi vagine i vulve prošire zahvatajući velike površine, što otežava njihovo uklanjanje i oporavak pacijenta.

Kolposkopski pregled mora biti pažljiv i temeljan.

  • Pošto se obavi pregled vulve, plasira spekulum u vaginu i uzmu brisevi za citološku analizu, vrši se pregled PVU, a zatim detaljan kolposkopski pregled vagine, od svodova do introitusa.

  • Kolposkopski pregled vagine tehnički se teže i duže izvodi od pregleda PVU, zato što pri optičkom pregledu vagine imamo punu treću dimenziju, za razliku od grlića materice, gde se kolposkopska slika vidi praktično u dve dimenzije, sa blago naglašenom trećom dimenzijom.

  • Kolposkopom prvo detaljno pregledamo svodove vagine, pri čemu je  pored manipulacije spekulumom i kolposkopom,često neophodno pomeranje grlića materice u raznim pravcima, pošto se patološke promene mogu nalaziti prikrivene u samim svodovima vagine. To se odnosi naročito na HPV lezije i VAIN, koji mogu da pređu sa grlića materice na epitel vagine i obrnuto.

  • Zatim se pri maksimalno otvorenom spekulumu, iz raznih uglova pregledaju bočni zidovi vagine od svodova do himenalnih nabora, a potom se spekulum polako izvlači i istovremeno posmatraju prednji i zadnji zid vagine, a naročito pažljivo parauretralni i himenalni nabori.

  • Prvo se vrši nativan kolposkopski pregled vagine i u slučaju bilo kakvog nenormalnog kolposkopskog nalaza, uzima se citološki razmaz na malignitet (Papanicolaou). Zatim se epitel vagine premazuje 3%-nim rastvorom sirćetne kiseline i ponovo se vrši detaljan kolposkopski pregled. Mnogobrojne promene tada postaju uočljivije, epitel dobija svetliju ili beličastu boju i/ili nabubri.

  • Na ovaj način otkrivaju se VAIN (vaginalne intraepitelijalne neoplazije), ravni kondilomi, resičasti kondilomi i druga oboljenja u subkliničkoj formi. Na kraju se radi Schiller-ova proba Lugolovim rastvorom (10%-ni kalijumjodid u jodi puri) i precizno lokalizuju neobojene ili slabo prebojene površine, čime se jasno označavaju mesta za uzimanje ciljane biopsije vagine.


Autor tekstova: Docent Dr. Živko Perišić   





Specifičnosti kolposkopskog pregleda vagine



Kolposkopska slika predstavlja vizuelni odraz promena koje se dešavaju u samom epitelu, kao i odnos između epitela, vezivne strome i krvnih sudova. U citološkim razmazima bojenim po metodi Papanicolaou, posmatramo deskvamirane epitelne ćelije vagine i grlića materice. Normalna kolposkopska slika vagine i citološki nalazi razlikuju se u pojedinim periodima života, pa je radi preciznije dijagnostike neophodno znati njihov izgled u generativnom periodu, trudnoći, puerperijumu, postmenopauzi i senijumu.  Kolposkopska slika i zrelost epitela uvek su u korelaciji sa citološkim nalazom brisa vagine. Naročito je važna činjenica da kod žena u postmenopauzi uvek očekujemo tzv. razmaz atrofičnog tipa sa dominacijom parabazalnih i bazalnih ćelija, obzirom da je epitel vagine istanjen usled slabe hormonske stimulacije





Kolposkopski nalazi vagine



Zbog toga je veoma važno da pri citološkim pregledima na malignitet (Papanicolaou), uvek imamo tačne podatke o starosti pacijenta, terminu poslednje menstruacije, kao i eventualnoj hormonskoj terapiji. Nepotpuni podaci kod citološke analize brisa PVU i vagine, mogu nepotrebno izazvati dijagnostičku sumnju i u praksi se često dešavaju lažno pozitivni nalazi na malignitet kod žena posle menopauze. Kolposkopski nalazi vagine siromašniji su u odnosu na kolposkopske promene PVU. To je normalno obzirom da se na PVU nalazi skvamocilindrična prelazna zona, koja predstavlja podlogu za razvoj raznih patoloških promena, pa samim tim i velikog broja različitih kolposkopskih slika.

 








Kolposkopski nalazi vagine


Kolposkopske nalaze vagine možemo podeliti u četiri grupe: 

  • normalna kolposkopska slika 

  • raznovrsne kolposkopske slike(razne zapaljenjske promene, šiljati i ravni kondilomi, endometrioza, erozija vagine, nekarakteristična - "nema" jod- negativna polja, nespecifične granulacije i atrofija), 

  • nenormalne-atipične kolposkopske slike(leukoplakija, mozaik, punktacija, atipična vaskularizacija i promene veoma sumnjive na invazivni karcinom) i 

  • nezadovoljavajuće kolposkopske sliike (zbog anatomskih poteškoća, obilnog krvarenja itd.)





Citologija vagine


Period polne zrelosti karkteriše izgradnja i razgradnja vaginalnog epitela, koji podleže stalnim impulsima ovarijalnih hormona. Dejstvom estrogena nastaje hipertrofija i hiperplazija epitela vagine do superficijalnog sloja. Nakon ovulacije ispoljava se dejstvo progesterona koji učestvuje u izgradnji vaginalnog epitela do intermedijalnog sloja. Deskvamirajuće ćelije vagine predstavljaju normalne ćelijske sastavne delove vaginalnog sekreta. Epitelna deskvamacija je stalna, ali je njen intenzitet u raznim fazama normalnog ciklusa različit. Raznolikost intenziteta deskvamacije epitela omogućava da se na osnovu količine, vrste i kvaliteta bojenja sastojaka ćelija mogu odrediti faze ciklusa i na osnovu toga doneti sud o dejstvu ovarijalnih hormona.  

U citološkom razmazu u generativnom periodu đivota žene je normalna pojava superficijalnih i intermedijalnih ćelija. Ukoliko se na epitelu vagine dešavaju neki patološki procesi, izmenjena je i citološka slika. U citološkim razmazima brisa vagine kod premalignih i malignih procesa nalazimo odredjene atipične promene, uglavnom na jedrima ćelija, dok kod infekcija češće nalazimo promene u citoplazmi. Najkarakterističnija promena u citološkom razmazu brisa vagine kod HPV infekcija je pojava koilocitne atipije (koilocitoze) u citoplazmi ćelija.





Leukoplakija 


Leukoplakija označava prisustvo solitarne bele površine, oštro ograničene na površini vrata materice ili vagine i vulve. Radi se o površinskoj keratizaciji epitela koji normalno ne orožnjava, a skup orožnjalih slojeva je pri kolposkopiji vidljiv kao bela površina. Kod leukoplakije izostaje pri Schillerovoj probi bojenje epitela u tamno smeđu boju. Razlog tome je nedostatak ćelijskih slojeva koje sadrže glikogen i njihova zamena parakeratotičnim ćelijama. Leukoplakija vagine se može pojaviti kao posledica primene dijafragme kao kontraceptivnog sredstva jer kiselost lubrikanata koji se koriste uz dijafragmu podstiče stvaranje neprovidnih zadebljanja.Epitel postaje hipertrofičan i vidljiva je akantoza. Korišćenje estrogenih krema, lokalno ili sistemski takodje dovodi do stvaranja leukoplakije u vidu zadebljalih izdignutih belih površina koje mogu podsećati na posledicu HPV infekcije. Citološka analiza ipak otkriva da je u pitanju samo skvamozni epitel pokriven keratinom. Ipak, i HPV infekcija dovodi do leukoplakije u vidu zadebljalog epitela sa vaskularizacijom koja nije jasno uočljiva, mada neki krvni sudovi mogu dati i crvenu boju kondilomima.





Infektivna stanja vagine


Kod zdravih žena, vaginalna flora sadrži i veliki broj različitih aerobnih i anaerobnih organizama koji ne moraju biti uzročnici inflamatornih promena. Predisponirajući faktori i mehanizam-okidač koji nisu još dovoljno poznati, neophodni su da bi modifikovali saprofitni status ovih organizama u patogeni. Medju ovim predisponirajućim faktorima su varijacije vaginalnog pH, pojava mukoze u toku trudnoće i porodjaja i odsustvo zaštitne skvamozne zrelosti ćelija kod devojaka pre puberteta i kod žena u postmenopauzi.  

Bakterijske ili nespecifične vaginoze 

Anaerobna flora može izazvati pojavu zvanu nespecifična vaginoza ili bakterijska vaginoza. To je polimikrobni vaginitis proistekao iz sadejstva anaerobnih bakterija i kokobacila. Cervikovaginalni bris pokazuje prisustvo skvamoznih ćelija prekrivenih bakterijama grupisanim ili difuzno razbacanim. Njihova identifikacija se radi mikrobiološkom izolacijom ili to nije neophodno za kliničko lečenje ove leste bolesti. Ona je česta kod adolescentkinja i može biti hormonski uslovljena.

 

Atrofija vagine U postmenopauzi vaginalni epitel je atrofičan, istanjen i bled sa lako uočljivim krvnim sudovima strome. Prilikom pregleda može doći do oštećenja i gubitka površinskog epitela, subepitelijalnog krvarenja kao i do rascepa sluzokožeCitološki pregled atrofičnog epitela pokazuje tanji skvamozni epitel sa predominantnim bazalnim i parabazalnim ćelijama na kojima se mogu videti degenerativne promene koje čak mogu podsećati na teže oblike VAIN-a ili karcinoma. Zbog mogućih poteškoća u dijagnostifikovanju promena, pacijentkinja bi pre uzimanja brisa trebala da koristi estrogeni tretman kako bi došlo do sazrevanja parabazalnih ćelija u superficijalne i intermedijalne, dok bi maligne ćelije i dalje ostale atipične. Na taj način se izbegavaju moguće greške u citološkoj dijagnostici.

Postporodjajni atrofični vaginitis Ponekad se u toku puerperijuma i u toku dojenja pojave nalazi koji predstavljaju oblik atrofičnog vaginitisa: svetlocrvena kongestivna mukoza prekrivena ulcerima i praćena purulentnim promenama. Mikroskopski, u pitanju je istanjeni vaginalni epitel, sveden na slojeve bazalnih ćelija i nekoliko redova superficijalnih ćelija u koje su infiltrirani neutrofili. Ova pojava se može uporediti sa atrofičnim epitelom i smatra se atrofijom hormonskog porekla. Citološki, sličan je već opisanom atrofičnom vaginitisu. Primena estrogena je efikasna da bi izazvala proliferaciju superficijalnih keratizovanih slojeva što bi zaštitilo epitel od vaginalne flore.

Ostale nemaligne promene vagine

U benigne promene koje se pojavljuju u vagini ubrajamo:

benigne tumore
cistični 
Gartnerova cista ductusa
Ciste Milerovih kanala
Inkluziona cista epitela
solidni
Lejomiom
fibrom
endometriozu
adenozu
mikroglandularnu hiperplaziju
druge benigne lezije.
  • Gartnerova cista ductusa je retka pojava. Može se pojaviti na lateralnim zidovima vagine, veličine do 2 cm u prečniku i može izazvati dispaureniju. Zid ciste je oivičen necilijativnim kolumnarnim ili kuboidnim epitelo sa uvećanim bledim jedrima. Pritisak izazvan tečnim sadržajem ciste može uzrokovati nestanak epitela, što otežava dijagnostikovanje.

  • Cista Milerovih kanala je u velikoj meri slična Gartnerovoj cisti. Ciste unutrašnje trećine vagine su veoma česte i mogu se proširiti prema regiji vulve. Histološki, oivičene su epitelom endocervikalnog tipa, ali su endometrijalne karakteristike retko prisutne. Ova lezija semora razlikovati od endometrioze gde je endometrijalna stroma prisutna kao i epitel.

  • Inkluzione ciste epitela su najčešće vaginalne ciste. Nastaju inkluzijom fragmenata skvamoznog epitela u mukozu, često kao posledica porodjaja ili hirurške intervencije. Varijabilne su veličine, ali nikad veće od nekoliko centimetara, ograničene su skvamoznim epitelom i sadrže grudvičastu žućkastu supstancu koja je proizvod deskvamacije.

  • Solidni tumori Lejomiom i fibrom su retki tumori koji se klinički manifestuju kod zrelih žena pojavom mase koja proizvodi pritisak, dispareuniju i urinarne poteškoće. Makroskopska pojava Ovi tumori su submukozalna masa prečnika 1 do 5 cm koja je učaurena i elastične konzistencije, uglavnom su pojedinačni a redje višestruki. Ponekad mogu izazvati i herniju na introitusu. Retko mogu biti enormno veliki, a tada površinska vaginalna mukoza ima tendenciju ulceracije. Mikroskopska pojava Ovi tumori su sačinjeni od vezivnog tkiva, glatkih mišićnih vlakana ili od oba i jedan od ovih elemenata može dominirati. Degeneracija hijelinskog omotača je redja nego kod mioma uterusa.

  • Fibroepitelni polipi Ovi vaginalni polipi se retko javljaju u kasnijem reproduktivnom dobu ili u toku trudnoće. Klinički, otkrivaju se kao vaginalne izrasline, često praćene postkoitalnim krvarenjem ili mogu biti asimptomatske. Prethodna hirurška intervencija postoji u većem broju slučajeva. Makroskopski, ovaj tumor je polipoidna izraslina prečnika do 3 cm. Mikroskopski, pokriven je skvamoznim epitelom sa hiperkeratozom i parakeratozom. Ispod se nalazi fibrilarna stroma puna ćelija zvezdastog oblika i benignih multijedarnih gigantskih ćelija. Ovi polipi predstavljaju lokalizovanu hiperplaziju subepitelne zone strome kao posledica  granulacije tkiva posle lokalne povrede mukoze. Fizička iritacija ili poremećaj hormonskog balansa mogu biti etiološki faktori. Vaginalni polipi se dijagnostički moraju diferencirati od agresivnog angiomixoma, neurofibroma i botroidnog sarkoma. Lečenje se vrši lokalnom resekcijom.

  • Endometrioza Endometrioza je posledica implantacije endometrijalne mukoze u toku menstruacije ili za vreme hirurške intervencije na vaginalnom zidu. Ova retka lokalizacija se pojavljuje kao submukozna solidna ili cistična izraslina crvene ili plavičaste boje. Može biti lokalizovana i u rektovaginalnom septumu što posledično može dovesti do maligne transformacije. Histološki pregled otkriva karakteristične endometrijalne žlezde i stromu sa sekundarnom hemoragijom i fibrozom.

  • Adenoza   je pojava koja se karakteriše prisustvom glandularnih struktura u vaginalnoj mukozi. U većini slučajeva, istovremeno zahvata i epitel i stromu ispod njega. Izazvana je nemogućnošću skvamoznog epitela da zameni originalni Milerov epitel koji pokriva vaginalni zid i ektocerviks u toku fetalnog života. Adenoza se pojavljuje i u poznijem fetalnom životu, kod novorodjenčadi, dece ali i kod odraslih osoba. Promene epitela vagine sastoje se od ravnih ili papilarnih, jod-negativnih, crvenih granularnih tačkica koje se klinički otkrivaju premazivanjem Lugolovim rastvorom ili kolposkopijom. Kako skvamozni epitel zamenjuje glandularne strukture, prozirna promena postaje bela i gusta. Redje se ova lezija karakteriše submukoznim čvorićima.

  • Mikroglandularna hiperplazija se češće pojavljuje na cerviksu ali se može naći i u vagini u adenoznim lezijama. To je česta pojava posle dugotrajne upotrebe oralnih kontraceptiva ili u toku trudnoće. Makroskopski, to je uzdignuta, ponekad polipoidna, meka, žućkasta izraslina koja se izdiže iznad mukoze. Ovcu leziju ne treba mešati  sa adenokarcinomom.

Drugi tumori mekog tkiva kao što su hemangioma, neurofibroma ili paragangliona se retko pojavljuju i u vagini. Mnogo je češća pojava skvamoznih papiloma ili condylomata acuminata. Retko se pojavljuju i teratomi, nevus i kombinovani tumor Milerovih kanala.

Premaligne i maligne bolesti vagine Maligni tumori vagine su veoma retki i predstavljaju svega 1 do 2% od svih ginekoloških tumora. To su uglavnom skvamozni karcinomi, a redje adenokarcinomi i sarkomi. Veoma je važno eliminisati mogućnost postojanja cervikalnog skvamoznog karcinoma koji se proširuje na vaginu pre postavljanja dijagnoze primarnog vaginalnog tumora; to se isto odnosi i na intraepitelne karcinome. Istovremeno, vaginalni adenokarcinom ima češće metastatski potencijal nego primarni.

  • Invazivni karcinom skvamoznih ćelija (epidermoidni) Primarni invazivni karcinom skvamoznih ćelija vagine se javlja u svega 2% od svih ginekoloških karcinoma. Redji je od karcinoma skvamoznih ćelija cerviksa i vulve. Pre postavljanja definitivne dijagnoze, treba isključiti mogućnost proširenja prema vulvarnoj ili cervikalnoj regiji. Najčešće se pojavljuje u starosnoj grupi preko 45 godina života. Najčešće se pojavljuje u gornjoj trećini vagine, i to češće posteriori nego anteriori ili lateralno. Kada je istovremeno prisutan i cervikalni karcinom, smatra se da je pojava na vagini sekundarna ekstenzija. U slučajevima kada je moguće uraditi samo malu biopsiju, skoro je nemoguće definisati da li je u pitanju primarni ili sekundarni karcinom, naročito kada se vaginalne lezije otkriju godinama posle lečenja cewrvikalnog karcinoma. HPV, najčešće tip 16, se otkriva u velikom broju slučajeva, sugerišući, kao i kod cerviksa, ulogu HPV-a u onkogenezi. Klinički, lezija je asimptomatska ili se može manifestovati vaginalnim krvarenjem ili nekim drugim promenama. Palpiranje masivne promene može biti prva manifestacija prisustva tumora.

  • Verukozni karcinom je entitet koji se izuzetno retko javlja u vaginalnoj mukozi (u manje od 1% vaginalnih karcinoma). To je spororastuća fungativna masa sa benignim histološkim osobinama. Često je to sekundarna ulceracija. Mikroskopski, ova lezija se karakteriše proliferacijom velikih hiperkeratotičnih ćelijskih grupa u stromi. Ćelijska atipija je veoma diskretna i ćelijski polaritet je očuvan. Prilikom biopsije je veoma značajno da i baza lezije bude obuhvaćena kako bi se procenilo da li postoji proširenje i u površinsku stromu. Verukozni karcinom treba pravilno dijagnostikovati zato što je on lokalno agresivan ali retko metastazira. Odgovarajuća lokalna ekscizija je metod izbora u lečenju.

  • Adenokarcinom Primarni vaginalni adenokarcinom je otkriven početkom prošlog veka, najčešće kod žena u postmenopauzi, nevezan sa hormonskim uticajem. To je retka vrsta tumora obično udružena sa adenozom ili nastaje iz mezonefričnog (Gartnerovog) ductusa.Adenokarcinom je površinski tumor, često polipoidni i u većini slučajeva se pojavljuje na prednjem zidu gornjeg dela vagine, mada se ponekad čvorići mogu locirati dublje u vaginalnom zidu. Mogu se pojaviti i ulceracije, kao i metastaze na limfnim čvorovima čak i kada je primarni tumor ograničeno proširen.

  • Sarkom vagine je izuzetno redak. Najčešći je lejomiosarkom, a postoje u svetu prijavljeni slučajevi fibrosarkoma, angiosarkoma i različitih endometroidnih sarkoma. Oni su, uglavnom, submukoznog porekla i ulceriraju samo u podmakloj fazi.

  • Metastatski tumori vagine Vaginalne metastaze su češće nego primarni tumori u ovoj regiji. To su prve kliničke manifestacije neoplazmatičnih promena koje se javljaju najčešće posteriori na vaginalnom zidu.

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.