Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Normalna trudnoća (lat. Graviditas)


 
opsti
 

Normalna trudnoća je stanje žene posle oplođenja, od nidacije zametka do porođaja, odnosno vreme za koje trudnica nosi plod u materici. U toku trudnoće u ženskom telu dešavaju se razne promene koje ga prilagođavaju za nošenje ploda i porođaj. To je prirodno stanje tesno vezano za građu i funkciju ženskog tela.


 
anamneza

Normalna trudnoća (lat. Graviditas)


Trudnoća traje 280 dana ili 40 nedelja, odnosno 9 kalendarskih meseci i 7 dana, računato od 1. dana poslednje menstruacije. Oplodnja se dešava obično 14. dana menstrualnog ciklusa, pa trudnoća u stvari traje svega 265 dana. Ako se trudnoća završi do 6. meseca radi se o spontanom pobačaju, a posle toga o prevrmenom porođaju.


Normalna trudnoća (lat. Graviditas): 


 

 

Za rano otkrivanje trudnoće koriste se posebne analize krvi i urina. Kasnije se već pokažu određeni znaci trudnoće, ali i manje tegobe koje obično nisu znaci oboljenja.

Mogu se pojaviti i neka oboljenja koja su tipična za trudnoću i kojima treba posvetiti svu pažnju. U trudnoći se mogu pogoršati i neka druga oboljenja prisutna od ranije a neka od njih mogu da ugroze plod. Iako je trudnoća za zdravu ženu normalno stanje, preporučuje se pridržavanje određenog načina života i ishrane. Dijagnoza normalne trudnoće zasniva se na anamnezi, ginekološkom pregledu žene (spoljašnji i unutrašnji), specijalnim ispitivanjima kao što su biološki testovi, ultrazvučni pregledi.



Rana trudnoća


Kod rane trudnoće radi se anamneza (lična, porodična, anamneza menstruacije, anamneza ranijih trudnoća /pobačaji i porođaji/, da li je trudnica imala tegobe u toku ranijih trudnoća i da li ima tegobe u aktuelnoj trudnoći)



status praesensu


Zatim u status praesensu uočavamo promene po organskim sistemima, npr. lučenje bubrega u trudnoći i van trudnoće, pa chloasma gravidarum, stanje štitne žlezde, izgled ožiljaka, grudni koš, dojke i na kraju inspekcijom vršimo pregled trbuha i abdomena. 



Polno sazrevanje


Dojke se počinju razvijati u doba polnog sazrevanja, ali sazru tek posle porođaja. Razvijaju se i rastu usled delovanja hormona, pre svega estrogena.



Trudnoća 


Progesteron deluje da dojke za vreme menstruacije postanu mekše, a u trudnoći pomažu rad žlezdanog tkiva.U toku trudnoće  pod uticajem velike količine placentnog progesterona i estrogena povećavaju se i umnožavaju žlezdani elementi dojke na račun vezivnog tkiva.

Tada skup žlezdanih ćelija postaje veći i brojniji; ujedno se zbog delovanja estrogena stvaraju novi kanalići. Dojke postanu tvrđe, a bradavice smeđe, jer se u njima skuplja pigment koji ostaje za sve vreme života. Grudna bradavica i kolut se povećavaju. Lojne žlezde u kolutu su povećane. Iz grudne bradavice možemo istisnuti kapljicu kolostruma. U koži se pojave trudničke pruge, crvenkaste boje, koje nakon porođaja izblede. Sekrecija mleka počinje 2 do 3 dana nakon porođaja pod dejstvom prolaktina. 



Aktuelne teme : DOJKA


Dojka
Embriologija
Anatomija
Histologija
Fiziologija
Seksualnost
Trudnoca
Laktacija


Aktuelne teme : DOJKA


Higijena
Pravilna ishrana
Pregled dojki
Samopregled dojki
Bolesti dojke
Saveti
Estetska hirurgija
Dijagnostika

Koža dojke je tanka i mobilna. Neposredno ispod nje leži  masno tkivo, koje može da bude

 

 

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.