Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II  

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Nastajanje novog života


 
opsti
 

Nastajanje novog života čudnovat je i zadivljujući događaj. Zahvaljujući primeni, danas najsavršenije tehnologije uz pomoć elektronke mikroskopije, i kompjutera ovaj događaj možemo da posmatramo od samog početka. Spermatozoidi moraju da prevale težak put jer ih čeka kisela sredina vagine, a prolazak kroz grlić materice je otežan i zbog guste sluzi. Da bi savladali ovu prepreku oni mrdaju repom kako bi dostigli najveću moguću brzinu. .


 
anamneza

500.000


Ali samo nekoliko hiljada njih, od oko 500.000 uspeće da se probije kroz matericu, do jajovoda.Kada se približe cilju moraju da nadju, i stupe u kontakt sa jajnom ćelijom i pokušaju da probiju njen omotač. U tome će u većini slučajeva uspeti samo jedan i on će ući u unutrašnjost jajne ćelije. 


Enzimi


 

 

U samom činu ulaska spermatozoida u jajnu ćeliju dolazi do oslobađanja enzima koji rastvaraju njenu membranu i koji izmedju ostalog omogućuju ulazak spermatozoida u jajnu ćeliju. 

Na mestu na kome prvi spermatozoid dotakne jajnu ćeliju stvara se takozvani konus oplodnje. To je neka vrsta pore koja svojom snagom pokreta uvlači spermatozoid. Skoro istovremeno membrana jajne ćelije odebljava i na taj način ne dozvoljava ostalima ulazak.U tom trenutku dolazi do sjedinjavanja ženskog gameta i spermatozoida i stvara se zigot, tj. oplodjena jajna ćelija. U njoj se objedinjavaju genetske nasledne osobine majke i oca i hromozomi se mešaju. Od drugog dana osnovno jedro se deli na dve, a onda na četiri ćelije. Sve ćelije embriona i buduće jedinke, i stoga i svi njeni organi nastaće baš putem koji se zove mitoza,  a imaće isti broj i majčinih i očevih hromozoma.Trećeg dana proces deobe se nastavlja i nastaje 8 ćelija. Krajem četvrtog dana embrion se polako potiskuje ka materici, kroz jajovod. Tada ima oblik šuplje lopte ispunjene tečnošću za koju prirasta četiri do osam ćelija. Iz njih će nastati posteljica. Njena uloga biće da hrani, čuva i obezbedi kiseonik, najpre za fetus, a kasnije tokom cele trudnoće. Posteljica ima izuzetno važnu ulogu u metaboličkoj razmeni između majke i ploda kao i posrednom vezom-pupčanom vrpcom između dva krvotoka, od virusne i bakterijske zaštite do održavanja hormonske ravnoteže  u toku trudnoće. Petog dana lopta ćelija smešta se u zid materice a oko šestog dana će se dobro ugnezditi. Samo još jedan dan i stvaraju se omotači oko embriona......Sada počinje razvoj ljudskog bića. Putovanje spermatozoida je okončano i prva bitka za nastanak novog života je dobijena.




Simptomi 

Simptomi pomoću kojih se utvrđuje trudnoća. Dele se u rane, kasne, pouzdane, verovatne i nepouzdane znake trudnoće. Rani znaci trudnoće su izostanak ranije redovne menstruacije. U matericu se ugnezdi oplođeno jajašce, pa menstruacija izostane. Mnoge žene u isto vreme osete nabreknuće dojki, u jutarnjim časovima osećaju mučninu i omaglicu, ponekad povraćaju izjutra. Kad žena ima ove znakove, već može posumnjati na trudnoću. Kasni znaci trudnoće su: delovi ploda mogu se opipati, osećaju se pokreti deteta, čuje se srce deteta. Pouzdani znaci trudnoće su oni koji se odnose na plod. Kad se u telu žene utvrdi plod, sa sigurnošću tvrdimo da je trudna. 




Pouzdani znaci trudnoće

Plod možemo opipati u drugoj polovini trudnoće i odrediti njegov položaj. Kostur deteta možemo videti i na ultra-zvuku. No snimanje materice ultra-zvukom vrši se samo u slučaju kad za to postoji važan razlog. Pouzdani znaci trudnoće su i srčani tonovi deteta koje čujemo i njegovo kretanje koje možemo videti ili opipati. Često trudnica zameni kretanje ploda sa peristaltikom ili krčenjem u crevima. Svi ti znaci su kasni, jer ih možemo otkriti tek u drugoj polovini trudnoće. Verovatni znak trudnoće je izostanak ranije redovne menstruacije, samo verovatan je zato što menstruacija može izostati i zbog drugih uzroka. Ostali verovatni znaci trudnoće su promene na drugim organima ženinog tela. Dojke se povećavaju i mogu se opipati mlečne žlezde. Na koži se pojavljuju pruge trudnoće, u njihovoj dubini prosijavaju plavičasti krvni sudovi. 

Bradavice i koluti dojki  potamne, iz bradavica se može istisnuti kolostrum. Materica promeni veličinu i položaj, oblik, tvrdoću i boju. Na kraju trudnoće dugačka je od spoljnjeg ušća 30-35 cm. U prvim nedeljama je oblik materice nepravilan, u 3-4 meseca materica postane slična valjku, a u drugoj polovini trudnoće postane jajastog oblika. U prvim mesecima trudnoće materica je nagnuta napred, kasnije se ispravi. Materica postaje meka, i to omekša onaj deo u kome se naselilo jajašce. Kasnije postaje meka cela materica. Odmah posle začeća materica postaje plavičasta, jer je jače prokrvljena (postojeći krvni sudovi se šire i nastaju novi). Nepouzdani znaci trudnoće su oni koji trudnice često zapaze, mada se ti znaci mogu pokazati i kod nekih oboljenja. Tu spadaju promene duševnog raspoloženja, osećaj slabosti, smetnje u probavi, vršenju nužde i mokrenju, povećavanje trbuha, trudničke pege i pruge. Kod većine trudnica nema promena u duševnom životu; one ostaju vedre i hrabre. Raduju se porođaju i detetu i bez straha očekuju porođaj. Neke su strašljive i plahe. Kod ovih žena je važna psihosomatska priprema na porođaj. Gorka usta su često prvi znak trudnoće u samom početku; pojavljuju se i teškoće u stomaku s povraćanjem i mučninom natašte, pomanjkanje apetita i želja za posebnom, neobičnom hranom. Prilično pouzdani znak trudnoće je često mokrenje u prvim nedeljama. Prema kraju trudnoće, kad je bešika stisnuta između materice i srednjeg trbušnog zida pa se ne može rastezati, žene takođe moraju često mokriti. Creva su u trudnoći mlitava i sporo rade, pa trudnice pate od zatvora. U drugoj polovini trudnoće trbuh postaje sve veći i napet. Na koži trbuha, od grudnog koša pa do stidne kosti, opaža se smeđa crta i ružičasto-crvene pruge.




Sugestije 

U TRUDNOCI:

  • KONTROLISITE TELESNU TEZINU

  • OSTAVITE DUVAN I ALKOHOL IZA SEBE

  • KONTROLISITE ZDRAVLJE

  • POSVETITE PAZNJU TELESNOJ HIGIJENI

  • BAVITE SE REKREACIJOM

  • BORAVITE NA SVEZEM VAZDUHU

  • SAVETUJTE SE SA LEKAROM




Polni odnos

Tokom trudnoće se može produžiti sa polnim odnosom. Opšte uzev, polni odnos se može obavljati kao i obično. Međutim, ukoliko je žena imala spontane pobačaje, akušer će joj verovatno savetovati izbegavanje polnog odnosa tokom prva tri meseca trudnoće, u vreme kada bi se normalno javljala perioda. Krajem drugog meseca trudnoće, akušer – koristeći ultrazvučne uređaje – obično može da utvrdi da je fetus oživeo.Ova tehnika ne ugrožava ni majku ni fetus. Ovi pregledi takođe mogu da otkriju potencijalne tegobe i da, nakon četvrtog meseca, tačno procene razvoj trudnoće u slučajevima kad postoji sumnja. Amniocenteza podrazumeva uzimanje uzorka tečnosti oko fetusa, uvlačenjem igle u matericu, pod lokalnom anestezijom.




Normalna trudnoća (lat. Graviditas)

Normalna trudnoća je stanje žene posle oplođenja, od nidacije zametka do porođaja, odnosno vreme za koje trudnica nosi plod u materici. U toku trudnoće u ženskom telu dešavaju se razne promene koje ga prilagođavaju za nošenje ploda i porođaj. To je prirodno stanje tesno vezano za građu i funkciju ženskog tela. Za zdravu ženu trudnoća, porođaj i dojenje, dopuna su njene seksualnosti. Trudnoća traje 280 dana ili 40 nedelja, odnosno 9 kalendarskih meseci i 7 dana, računato od 1. dana poslednje menstruacije. Oplodnja se dešava obično 14. dana menstrualnog ciklusa, pa trudnoća u stvari traje svega 265 dana. Ako se trudnoća završi do 6. meseca radi se o spontanom pobačaju, a posle toga o prevrmenom porođaju. Izuzetno trudnoća može trajati i duže od 42. nedelje i onda je reč o prenesenoj trudnoći.




Pouzdani znaci trudnoće

Za rano otkrivanje trudnoće koriste se posebne analize krvi i urina. Kasnije se već pokažu određeni znaci trudnoće, ali i manje tegobe koje obično nisu znaci oboljenja. No, mogu se pojaviti i neka oboljenja koja su tipična za trudnoću i kojima treba posvetiti svu pažnju. U trudnoći se mogu pogoršati i neka druga oboljenja koja sa samom trudnoćom nemaju veze; neka od njih mogu čak da utiču na plod. Iako je trudnoća za zdravu ženu normalno stanje, preporučuje se pridržavanje određenog načina života i ishrane. Dijagnoza normalne trudnoće zasniva se na anamnezi, ginekološkom pregledu žene (spoljašnji i unutrašnji), specijalnim ispitivanjima kao što su biološki testovi, ultrazvučni pregledi.




Biološki i imunološki testovi 

Gali - Maninijev test, Holgben, Ascheim - -Zondek, Fridman itd. Grav index test.

Prvi test na trudnoću je rađen sa eritrocitima životinja. Ti eritrociti imaju na sebi antitela na hCG. Umesto eritrocita danas se koriste koloidne čestice (latex). Negativna proba. - Ako žena nije trudna, neće dođi do slepljivanja eritrocita, nego će se oni jednostavno istaložiti kao sitno zrnast pesak. Pozitivna proba. - Ako dođe do povezivanja nastavaka, dolazi do formiranja mrežaste strukture i do aglutinacije. Posledica aglutinacije je tipičan sediment i tipičan izgled sedimenta i onda se kaže da je proba pozitivna. Postoji i situacija kada je proba +/-. To može da se desi ili zbog reagensa ili zbog nedostatka hormona koji održavaju trudnoću. U tom slučaju test se obično ponavlja. 




Znaci trudnoće

Nesigurni znaci su promene u organizmu koje mogu da budu tipične i za još neke poremećaje organizma, promene u oblasti digestivne sfere, prohtevi za kiselim jelima, jutarnja mučnina, gađenje i povraćanje, osećaji naročitih mirisa, uvećanje trbuha. U psihičkoj sferi, promena raspoloženja, parestezije i neuralgije. Verovatni znaci su promena na polnim organima, izostanak menstruacije, lividitet na spoljnim genitalijama je izražen, uvećanost dojki, pojava kolostruma Hegarov i Piskačekov znak. Diferencijalno dijagnostički i miom daje lividitet grlića, ali je kod mioma materica čvrsta. Sigurni znaci trudnoće su relativno kasni znaci. Potiču od dokazivanja ploda i njegovih pokreta u materici i to počev od 4. meseca trudnoće. Opipavanje delova ploda, glava zadak, pokreti ploda, auskultacija srčanih tonova.

Ginekološki pregled Radi se prvo inspekcija pri čemu se zapaža lividitet. Palpatorno se otkrivaju prvi znaci trudnoće, a to su Hegarov (Hegarov znak je smekšanost donjeg segmenta materice i grlića) i Piskačekov znak (Piskačekov znak, je kada je jedan deo materice je ispupčen, nesimetričan u odnosu na ostatak, kao kad se govori o miomu. Na mestu ispupčenja je došlo do nidacije).Vagina Prvo se ustanovi da li je vagina lividna i meka. Postoji intersticijalni otok ispod sluzokože vagine. Grlić materice Grlić materice tokom cele trudnoće ima određene karakteristike. Izvan trudnoće je dug 1,5-2 cm, a u trudnoći se produžuje i do 3 cm. Opisujemo položaj grlića, konzistenciju (mora da bude mekan), boju (lividan). Kod dijagnoze trudnoće, postoje nesigurni znaci trudnoće, verovatni znaci trudnoće i pouzdani znaci trudnoće.

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.