Ordinacija
Home
Edicije
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II 

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Prevencija 


 
opsti
 

Prevencija potiče od latinske reči praevenire, a znači predusretanje ili sprečavanje. Međutim, medicinska prevencija ima mnogo šire značenje. Postoje tri načina prevencije. 

 
anamneza

Prevencija  

Primarna prevencija 
Sekundarna prevencija 
Tercijalna prevencija 




Prevencija  :


 

 



 

Aktuelne teme : Primarna prevencija


Autor tekstova: Docent Dr. Živko Perišić   


    1) Primarna prevencija 

    je usmerena na sprečavanje bolesti. Klasičan primer takve prevencije je imunizacija. Danas primarna prevencija obuhvata vakcinaciju dece protiv tetanusa, difterije, rubeole, dečije paralize, a odraslih protiv gripa, žutice ili neke druge infektivne bolesti. Ekološke zdravstvene kontrole, kontrole kanalizacije i zagađenja vazduha, kao i hlorisanje vode, dalji su oblici primarne prevencije. Zahvaljujući svim tim metodama infektivne bolesti više ne predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem kao nekada. Ali zato su ih zamenile kardiovaskularne bolesti, koje su vodeći uzrok smrtnosti poslednjih godina, zatim plućne bolesti, rak, alkoholizam, saobraćajne nesreće, samoubistva i ubistva. Sve su te bolesti i stanja odraz delovanja mnogobrojnih činilaca, a na mnoge od njih možemo delovati vlastitim ponašanjem i načinom života. Postoji mnogo svakodnevnih uobičajenih navika, na koje najčešće i ne pomišljamo kao na radnje vrlo važne u prevenciji bolesti i održavanju zdravlja. Da li redovno vodite brigu o usnoj šupljini? Perete li zube posle svakog obroka? Koliko spavate? Doručkujete li redovno? Šta i koliko jedete? Vezujete li se sigurnosnim pojasom u automobilu? Možda vam se život sastoji od napetih poslovnih situacija? Teško podnosite detetov plač kod kuće? Možda ste izgubili posao? Usamljena ste domaćica ili jednostavno previše jedete? U takvim prilikama i promenama u životu vam se može učiniti da ste neshvaćeni ili se osećate nesigurni, pa vam se može dogoditi da se priklonite nečemu što će vas opustiti i pomoći vam da zaboravite svakodnevne brige i napetosti. To mogu biti različite droge, nikotin ili alkohol. Ako sa bilo kojom od tih navika nastavite i prihvatite je kao životni stil, svoje telo možete izložiti velikom riziku i opasnosti od pojave visokog krvnog pritiska, srčanih, plućnih bolesti, ili raka. Izbegavanjem tih navika, izborom vlastitog ponašanja i načina življenja, učinićete mnogo za unapređenje i očuvanje svog zdravlja i sprečavanja bolesti. 




2) Sekundarna prevencija 


Sekundarna prevencijase odnosi na postavljanje rane dijagnoze i terapije bolesti, kako bi se sprečio razvoj manifestne bolesti, zaustavilo njeno napredovanje i preduhitrile eventualne komplikacije. Sprovode se tzv. skrining (screening) testovi da bi se naoko zdrave osobe, a koje su verovatno bolesne, odvojile od onih koje to nisu. Tako su često testovi za rano otkrivanje raka grlića materice, visokog krvnog pritiska ili šećerne bolesti. Jednostavni primer sekudarne prevencije je i samokontrola dojki radi ranog otkrivanja promena dojki ili temeljna, neprestana kontrola trudnica radi prevencije eventualnih kongenitalnih defekata i ostalih abnormalnosti deteta i majke. Klasičan primer je i fluorografsko snimanje pluća, s ciljem ranog otkrivanja i lečenja tuberkuloze.




3)Tercijalna prevencija 

Tercijalna prevencija  je prepoznavanje i zbrinjavanje onih stanja koja se ne mogu lečiti ili su nastala kao posledica uprkos lečenju. Ona obuhvata rehabilitaciju i usmerena je na smanjenje invalidnosti, hroničnih stanja, ili zbrinjavanje stanja koja se ne mogu lečiti. Rehabilitacija i takvo zbrinjavanje mogu sprečiti dalje pogoršanje i poboljšati socijalne, psihičke i fizičke kvalitete života, ako je pomoć pružena u relativno ranom toku hronične bolesti. Primer takve prevencije su ugradnja pesmejkera bolesniku s kompletnim srčanim blokom ili učenje govora osobe kojoj su zbog raka grla odstranjeni grkljan i glasnice.

 

 





© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.