Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II 

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


morning after pill:


 
opsti
 

Postkoitalna kontracepcija, intercepcija, pilula za sledeće jutro, "moming after pill", "emergency contraception" je najprikladniji pokušaj da se spreči nastanak neželjene trudnoće posle nezaštićenog polnog odnosa u vreme plodnih dana menstrualnog ciklusa. 


 
anamneza

morning after pill: 


Cilj ovog postupka je da spreči implantaciju oplođenog jajašca, tj. da izazove odbacivanje blastociste (Randić 1984). Ovo je situacioni metod kontracepcije predviđen samo za hitne slučajeve; neočekivani polni odnos, polni odnos bez zaštite, zatajivanje mehaničkog kontraceptivnog sredstva, silovanje itd. 


morning after pill:


 

 

Zemlje koje imaju dobro razvijenu zdravstvenu zaštitu i u kojima je pnstupacna pnmena postkoitalne kontracepcije imaju malu stopu namernih pobačaja.




Postkoitalna kontracepcija


Postkoitalnu kontracepciju, uglavnom, upotrebljavaju dve grupe žena. U prvu grupu spadaju žene koje ovaj metod kontracepcije koriste samo kao hitan postupak u izuzetnim situacijama kada se nezaštičen polni odnos desio kao incident. Druga grupa žena su one koje imaju vrlo retke polne odnose i koje intercepciju koriste umesto standardnih metoda kontracepcije. Ako žena ima redovne polne odnose ona bi trebalo da koristi klasičnu savremenu kontracepciju a postkoitalna samo u izuzetnim prilikama kao što je u slučaju pucanja kondoma ili pomeranja dijafragme. Pri upotrebi niskodozačne oralne hormonske kontracepcije tokom jednog ciklusa ukupna doza unetih hormona je manja nego ako se postkoitalna hormonska kontracepcija pnmem nekoliko puta u toku jednog menstrualnog ciklusa (Haspels 1998).




Postkoitalna kontracepcija


Adolescentkinjaa je neiskusna seksualno radoznala, ima osecaj da joj se ništa loše ne može desiti. Snošaju prilazi ne povezujuči ga sa mogučnošću nastanka neželjene trudnoče ponešena uzbuđenjem koje seksualni kontakt pruža. Neke smatraju da su mlade pa ne mogu da zatrudne ili da to ne može da se desi zato što imaju neredovne menstruacije. Na pocetku seksualnog života u doba adolescencije retko se koristi sigurna kontracepcija. Opasnost da će se prvi seksualni kontakt desiti u vreme plodnih dana je realna. Nastupanje neželjene trudnoće je vezano za velike psihičke traume i rizike po zdravlje koje sa sobom nosi prekidanje prve trudnće. U Holandiji oko 60% prve seksualne ekspozicije mladih je bez zaštite. Tu je dobra obavestenost mladih o štetnosti namernog pobačaja i o svim prednos ima koje savremena kontracepcija pruža kao i o mogućnostima primene postkoitalne kontracepcije. Postkoitalna kontracepcijaje lako dostupna i primenjuje se kao hitan postupak. To je jedan od razloga zašto na tom područm postoji mska stopa namemih pobačaja. Sa druge strane, u USA postoji visoka stopa adolescentnih trudnoća  a niska učestalost primene postkoitalne kontracepcije  ( Haspels, 1988).

Postkoitalna kontracepcija nastala je 1960-tih godina u USA kada su Morris i van Wagenen počeli u tu svrhu da primenjuju dietilstibestrol, a u Evropi kada je Haspels (1988) upotrebio etinil estradiol u visokoj dozi (Haspel-sova metoda). Danas postoji kontinuirana potreba za postkoitalnom kontracepcijom. Nezaštićen polni odnos nameće ženama mnoge psihičke traume koje se mogu izbeći primenom postkoitalne kontracepcije. Ovaj postupak predviđen je samo za hitne slučajeve kada se desio nepredviđen polni odnos u vreme plod-nih dana ili je zatajilo mehaničko kontraceptivno sredstvo i nikako nije zamena za standardnu savremenu kontracepciju. U svrhu postkoitalne kon-tracepcije mogu da se upotrebe visoke doze estrogena, ili bolje kombinacija estrogena i progestagena u intervalu od 72 sata od nezaštićenog polnog odnosa, a ako je prošlo više od 72 sata a manje od 7 dana onda se može u istu svrhu postaviti bakami intrauterini uložak. Novost je primena samih progestagena i davanje antiprogesterona 27 dana menstmalnog ciklusa. Postkoitalna kontracepcija je definitivno zauzela svoje mesto u planiranju porodice i regulaciji fertiliteta.

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.