Ordinacija
Home
Edicije
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II 

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Generativni period


 
opsti
 

Generativni period, doba pune polne zrelosti, karakteriše izgradnja i razgradnja vaginalnog epitela koja podleže stalnim impulsima ovarijalnih hormona. Estrogeni dejstvuju u prvoj fazi ciklusa, a progesterone u drugoj. Dejstvom estrogena nastaje hipertrofija i hiperplazija epitela vagine.


 
anamneza

Estrogeni 


Estrogeni izgradjuju vaginalni epitel do superficijalnog slojaodgovorni su za sadržaj glikogena vaginalnog epitela u pod njihovim uticajem opada broj patogenih bakterija i leukocita u vagini.        



corpus luteum :


 

 


Uticaj hormona žutog tela – progesterone ispoljava se posle ovulacije i tada se zapaža njegovo dejstvo na epitel vagine. Progesteron zajedno sa estrogenima izaziva izgradnju vaginalnog epitela do intermedijalnog sloja.


Njegovim dejstvom najpre dalji rast epitela prestaje (stadijum mirovanja) a zatim dovodi do masovne deskvamacije površinskih ćelijskih slojeva vagine prethodno izgradjene estrogenom. Deskvaminirane, bolje reći odlubljene ćelije vagine, predstavljaju normalne ćelijske sastavne delove vaginalnog sekreta. Epitelna deskvamacija je stalna, ali njen intenzitet u raznim fazama normalnog ciklusa varira. Baš ova raznolikost intenziteta deskvamacije epitela omogućava da se, na osnovu količine, vrste i kvaliteta bojenja sastojaka ćelija mogu odrediti faze ciklusa i na osnovu toga doneti sud o dejstvu hormona jajnika, odnosno o njegovoj pravilnoj ili nepravilnoj funkciji.  


Autor tekstova: Docent Dr. Živko Perišić   






Normalni menstrualni ciklus


Funkcionalne promene u jajniku, odnosno tok njegove funkcije prati sluzokoža materice odgovarajućim cikličnim promenama. Bitnost menstrualnog krvarenja nije u anatomskim promenama sluzokože materice, već u promenama koje se u jajniku pod dejstvom hipofiznih gonadotropnih hormona dogadjaju i koje se na sluzokoži materice odražavaju. Regulacija ovih odnosa vrši se krvnim putem od strane polnih hormona. Stvaranje steroidnih hormona estrogena i progesterona u toku cikličnih promena u jajniku i njegovo vremensko i količinsko podešavanje svakodnevnim potrebama, može se samo tada razumeti ako se jajnik posmatra kao član njegovog funkcionalnog kruga. 





Normalni menstrualni ciklus


Ovaj krug podrazumeva autonomni system koji se sastoji iz ovarijuma, hipotalamusa i prednjeg režnja hipofize. Suština funkcionalnog kruga se sastoji u tome što se njegovi članovi u svojoj proizvodnji hormona odražavaju u medjusobnoj ravnoteži, ili, što je isto, oni upravljaju sami sobom. Steroidni hormoni koji su nastali u jajnicima deluju preko hipotalamusa na prednji režanj hipofize i tamo regulišu lučenje gonadotropnih hormona (gonadotropina). Ukoliko se količina steroidnih hormona stvorenih u jajnicima povećava dolazi do pada količine gonadotropnih hormona u prednjem režnju hipofize. Analogno tome, dolazi do smanjenja proizvodnje steroidih hormona u ovarijumu. I obrnuto: ima li ocarijalnih hormona iz bilo kojih razloga manje, to izaziva preko hipotalamusa i prednjeg režnja hipofize povećano lučenje i izlučivanje gonadotropnih hormona, kojima jajnik biva podstaknut na pojačano stvaranje svojih steroidnih hormona.  


U tom funkcionalnom krugu, sistem hipotalamus – prednji režanj hipofize, sa svojim seksualnim centrom u hipotalamusu, svakako obavlja zapovedničku funkciju i zove se centralni system. Regulatorni mehanizam, sadejstvom sa jedne strane sistema hipotalamus – prednji režanj hipofize na jajnik, a sa druge strane sa uticajem periferije (ovarijuma) unazad prema sistemu hipotalamus – prednji režanj hipofize zove se mehanizam dvostrukih uzajamnih veza ili sistem povratne sprege (feed back). Osnova opisanog funkcionalnog kruga je neuro-hormonski regulacioni mehanizam. Jer, impulsi potiču kako od nervnih ćelija (seksualni centar i hipotalamus), tako i od inkretornih ćelija (prednji režanj hipofize, ovarijum). Ovaj komplikovani proces vrši se svakog meseca kao priprema za oplodjenje. Ako do oplodjenja ne dodje,  ovim procesima pripremljena sluzokoža materice se raspada i dolazi do krvarenja – menstruacije. Svaka zdrava žena, tokom celog doba polne zrelosti, od puberteta pa do menopauze, menstruira jedanput mesečno ili svakih 28 dana. Znači, materica je svakih dvadesetosam dana izložena procesima izgradnje i razgradnje svoje sluzokože. Analogno ovome, i epitel vagine je izložen cikličnim promenama. One se odražavaju u sadržaju vagine, koji omogućava citološko ispitivanje faza ciklusa. Kako se jajnik nalazi u žiži genitalne funkcije žene, citološkim nalazima možemo doći do zaključka da li se radi o pravilnoj ili nepravilnoj funkciji jajnika.  

Tok normalnog menstrualnog ciklusa možemo podeliti u sledeće faze:

  • menstrualna faza od prvog do petog dana ciklusa,

  • rana folikulinska faza od šestog do devetog dana ciklusa,

  • ovulaciona faza od četrnaestog do šesnaestog dana ciklusa,

  • rana luteinska faza od sedamnaestog do dvadeset prvog dana ciklusa i

  • pozna luteinska faza od dvadeset prvog do dvadeset osmog dana ciklusa.  




MENSTRUALNA FAZA


MENSTRUALNA FAZA – u ovoj fazi u razmazu se nalaze brojni eritrociti, koji su naročito prisutni drugog i trećeg dana ciklusa, endometrijalne ćelije i polimorfonuklearni leukociti. Prema broju leukocita, epitelijalnih ćelija je malo. One obično pripadaju superficijalnom sloju i najčešće su bazofilno obojene. U ovoj fazi ciklusa, pored superficijalnih ima dosta i intermedijalnih ćelija, dok je broj parabazalnih ćelija znatno manji. Epitelijalne ćelije se obično nalaze u gustim grupama pokrivene eritrocitima, leukocitima i uvek je prisutno dosta sluzi. Pri kraju menstruacije, pored razorenih eritrocita, leukocita, histiocita i sluzi preovladjuju bazofilno obojene superficijalne ćelije dok se intermedijalne nalaze u malom broju.




RANA FOLIKULINSKA FAZA 


RANA FOLIKULINSKA FAZA  - neposredno posle prestanka menstruaicje još uvek ima nešti eritrocita, ali se oni na razmazu teško raspoznaju usled gubitka hemoglobina. Manje je i leukocita, histiocita, endometrijalnih ćelija i sluzi. Medjutim, bazofilne superficijalne ćelije se nalaze u velikom broju. Eozinofilija se kreće od 10 do 30%, a piknoza od 30 do 70%. Intermedijalnih ćelija je malo i one se nalaze u malim grupama. Napretkom folikulinske faze preovladjuju eozinofilne ćelije sa piknotičnim jedrom, oštrih, jasnih i pravilnih ivica bez bora i uvrtanja.  

 





POZNA FOLIKULINSKA FAZA


POZNA FOLIKULINSKA FAZA – slika vaginalnog razmaza pozne folikulinske faze se sastoji uglavnom od superficijalnih eozinofilno obojenih ćelija. Eozinofija se kreće do 50%, a piknoza od 50 do 80%. Ćelije leže pojedinačno, intenzivno su obojene i imaju oštre i jasne ivice. Ponekad se na razmazima mogu naći intermedijalne ćelije. Broj leukocita i količina sluzi su mali.  





OVULACIONA FAZA 

OVULACIONA FAZA – u ovoj fazi ciklusa dominiraju izolovane pljosnate superficijalne ćelije sa piknotičnim jedrom. Eozinofilija se kreće od 50 do 70%, a piknoza od 70 do 90%. Leukociti su izuzetno retki pa je razmaz za vreme ovulacije upadljivo čist. Ponekad se na razmazu mogu naći eritrociti (intermenstrualno krvarenje) i ono potiču od endometrijuma.  

 






RANA LUTEINSKA FAZA



RANA LUTEINSKA FAZA – u ovoj fazi ciklusa smanjuje se broj eozinofilnih ćelija sa piknotičnim jedrom, do se broj bazofilnih ćelija povećava. Eozinofilija se kreće od 20 do 40%, a piknoza od 30 do 60%. Deskvaminirane ćelije imaju nejasne, naborane i urolane ivice i počinju da se skupljaju u grupice. Jedra su relativno velika i rastresita. Intermedijalne ćelije se pojavljuju sve više i više i često imaju oblik navikularnog tipa. Leukocita i sluzi je mnogo.  





POZNA LUTEINSKA FAZA 



POZNA LUTEINSKA FAZA – u ovoj fazi ciklusa opada broj superficijalnih ćelija. One su uglavnom bazofilne sa urolanim i naboranim ivicama i često leže u gustim grupama i gomilama tako da se pojedinosti ćelija jedva mogu razlikovati. Jedra ćelija su velika i rastresita. Eozinofilija se kreće do 20%, a piknoza od 20 do 40%. Ima dosta intermedijalnih ćelija, ponegde navikularnog tipa, koje se nalaze u gustim gomilama. Pri kraju luteinske faze postoji veliki broj leukocita i mnogo sluzi. Nekoliko dana pre početka menstruacije, mogu se videti i eritrociti i eozinofilne ćelije sa piknotičnim jedrom. Nekada slika u postmenstrualnoj fazi može ličiti na onu u leteinskoj fazi. Ipak, razlika postoji, jer eritrocita u luteinskoj fazi nema, a nekoliko dana posle menstruacijese nalaze u razmazu.  

 




ANOMALIJE RITMA KRVARENJA



  • olygomenorrhoea – retko menstrualno krvarenje, produžen ciklus, traje više od 31 dan

  • polymenorrhoea – često menstrualno krvarenje, skraćen ciklus, traje kraće od 24 dana

  • skraćena folikularna faza

  • skraćena luteinska faza

  • anovulatorni ciklus  





ANOMALIJE TIPA (jačine) KRVARENJA  



  • hipomenorrhoea – slabo menstruano krvarenje

  • hipermenorrhoea – jako menstrualno krvarenje  

 




NAKNADNA KRVARENJA KOD BIFAZIČNOG CIKLUSA



  • olygomenorrhoea – retko menstrualno krvarenje, produžen ciklus, traje više od 31 dan

  • polymenorrhoea – često menstrualno krvarenje, skraćen ciklus, traje kraće od 24 dana

  • skraćena folikularna faza

  • skraćena luteinska faza

  • anovulatorni ciklus  





ANOMALIJE TIPA (jačine) KRVARENJA  



(pre menstruacije, posle menstruacije, izmedjudve uzastopne menstruacije i ovulaciono krvarenje) 

KRVARENJE ZBOG PERZISTENTNOG FOLIKULA

(najteži oblik disfunkcionalnog krvarenja kad izostane prskanje folikula, tj. kad folikul perzistira. Posledica je produženo stvaranje estrogena i analogno tome hiperplazija endometrijuma.)  

 

 




AMENORRHOEA



Citološku sliku vaginalnog brisa kod povećane produkcije estrogena karakterišu superficijalne eozinofilne ćelije sa piknotičnim jedrom. Ali, razmazi nisu uvek isti i oni zavise od kliničke faze hiperestrogenemije. Shodno tome, kod krvarenja, pored superficijalnih eozinofilnih ćelija sa piknotičnim jedrom, na razmazu će biti i dosta eritrocita i endometrijalnih ćelija. Ako je povećano lučenje estrogena praćeno amenorejom, na preparatu dominiraju superficijalne ćelije sa piknotičnim jedrom. Kariopiknotični indeks je dosta veliki i on zavisi od dužine trajanje hiperestrogenemije.





AMENORRHOEA



Kod smanjene produkcije estrogena citološki razmaz podseća na sliku u početnoj fazi menopauze. Naime, superficijalnih ćelija je malo, a uglavnom su prisutne intermedijalne i parabazalne ćelije. Nedostatak estrogena se najčešće manifestuje kao amenoreja. Citološku sliku pri izraženom dejstvu progesterona karakterišu intermedijalne ćelije koje se obično nalaze u grupama (plakarima). Na razmazu se mogu naći i superficijalne ćelije koje su često plikaturisane. Ima dosta leukocita, a indeks eozinofilije i piknoze je mali. Kod žena u generativnom dobu, velike doze androgenog hormona dovode do atrofije epitela vagine koji se citološki manifestuje slikom atrofičnog tipa. Hitološke karakteristike preparata androgenog tipa karakterišu ćelije intermedijalnog tipa kao i ćelije iz parabazalnih slojeva. Na ovim razmazima nema superficijalnih ćelija sa piknotičnim jedrom. 

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.