Ordinacija
Home
Navigacija
E-mail
RANA DIJAGNOSTIKA - USPESNA TERAPIJA
KONTRACEPCIJA
POLNE BOLESTI 
LASERSKA HIRURGIJA U GINEKOLOGIJI
LABORATORIJSKE ANALIZE
ULTRAZVUK
SAVETI LEKARA
 

:: ETERNA :: Bulevar Kralja Aleksandra 250/V/sprat II  

 

Podaci dostupni na prezentaciji ne mogu, niti teže za tim da budu zamena za lekarski pregled.  Brigu za vlastito zdravlje uvek poverite vašem lekaru.Ova internet prezentacija ce pokusati da citaoce podseti o nekim zlatnim pravilima prevencije polnog zdravlja jer i dalje vazi osnovno pravilo da je bolje spreciti nego leciti.

Pretraga:

"E T E R N A " je pocela  sa radom 03.04.1995. godine. Od pocetka je stavljen akcenat na preventivu i rano otkrivanje oboljenja od posebnog medicinskog znacaja, kao sto su maligne i hronicne nezarazne bolesti


Ginekološka ordinacija: tel (+381 11)  2424 461,  064/ 140 39 25
 


Laktacija


 
opsti
 

Laktacija, stanje kada majka doji svoje dete. Majčino mleko je jedina prirodna i zato najbolja hrana novorođenčeta. Majčinim mlekom dete dobija sve potrebne materije za normalan rast i razvoj u prvim mesecima života, osim vitamina D. Hranljivi sastojci ženskog mleka su belančevine (1,5 gr %), šećeri (7 gr %) i masnoće (4 gr %).


 
anamneza

Laktacija


Pored ovoga mleko ima još vodu, minerale, vitamine i odbrambene materije protiv nekih oboljenja koja je prebolela majka. Majčino mleko je i sterilno i odgovarajuće toplote. Probava majčinog mleka je mnogo brža i potpunija nego probava kravljeg mleka. 


Laktacija


 

 

Dojenje je onemogućeno kada majka ima nepravilno razvijene bradavice, ili kada su ove raspucane (ragade), ili ako ima upalu dojki, te ako majka boluje od nekih bolesti kao što su oboljenja srca ili bubrega.  

I kod deteta mogu postojati prepreke za dojenje. Majke ne doje nedonoščad, decu koja imaju rascep na gornjoj usni ili na svodu gornje vilice, teška oboljenja disajnih puteva, i decu koja su od rođenja znatno oštećena. Razmaci između pojedinih obroka dojenja obično iznose tri sata, a kod slabije dece dva sata. Dojenje ne treba da traje više od 20 minuta. Ako majka hoće pravilno da doji, mora brižno paziti na dojke i bradavice. Uslov za dobro dojenje je potpuno ispražnjena dojka po svakom dojenju. Najčešća smetnja u dojenju je nedovoljna proizvodnja mleka od samog porođaja pa nadalje. Među neobrazovanim ženama veoma je rasprostranjeno pogrešno mišljenje da žena dok doji ne može da zatrudni. Ako žena posle porođaja doji, mogućnost da zatrudni stvarno je umanjena. No, ovulacija nastupa približno 14 dana pre prve menstruacije, pa se može desiti da žena zatrudni i da se izostanak menstruacije produži u novu trudnoću. Zato se preporučuje i za vreme dojenja korišćenje nekog kontracepcijskog sredstva. Prema psihoanalitičkoj teoriji žena prilikom dojenja deteta doživljava polno zadovoljstvo, budući da joj dete sisanjem nadražuje grudne bradavice i kolutove oko njih, a to su kod žene erogene zone. No lekarska praksa ne potvrđuje to mišljenje. Psihoanaliza shvata ljudsku polnost previše mehanički i ne uzima u obzir da doživljavanje polnog zadovoljstva ne zavisi samo od određenog oblika polnog nadraživanja, već i od stava te osobe prema seksualnom partneru. Zato žena vrlo različito reaguje na dodirivanje svojih grudi, zavisno od toga kako doživljava muškarca koji to čini. Ako je prema njemu ravnodušna, verovatno će i dodirivanje grudi s njegove strane doživeti bez uzbuđenja, ili će na to čak reagovati s odbojnošću. Naprotiv, dodirivanje grudi od strane muškarca kojeg voli, pružiće joj osećanje ugodnosti. Prema detetu je majka seksualno indiferentna, pa je razumljivo da joj dojenje ne može pružiti nikakav specifično seksualni užitak. Štaviše, mnogim majkama je dojenje pomalo neugodno, naročito ako joj dete jače steže grudne bradavice ili joj se na njima pojave sitne ranice.




Laktacija 


Laktacija je lučenje mleka iz ženskih dojki, a razdoblje laktacije jeste dužina vremena tokom kojeg traje dojenje novorođenčeta Tokom trudnoće dojke se razvijaju i narastaju pod dejstvom uvećanih količina hormona estrogena, progesterona i horionskog gonadotropina (horion je opna koja obavija fetus). Ove hormone stvara posteljica, organ preko kojeg se odvija hemijska razmena između majke i fetusa. Uvećanje dojki je delimično ishod stvaranja većeg broja kanala u njima, a delimično uvećanja količine masnog tkiva. Mleko se ne luči do rođenja deteta, a njegovu proizvodnju podstiče hormon prolaktin, koji luči hipofiza, a ona je sama podstaknuta na to promenama koje se zbivaju na početku porođaja.




Kolostrum 


Ali, pred kraj trudnoće, luči se "prvo mleko" ili kolostrum (gruševina) - tečnost bogata mastima i proteinima. U njoj se nalaze i majčina antitela koja potpomažu zaštitu deteta od bolesti. Čim se dete rodi, koncentracije hormona u majci naglo opadaju, prolaktin počinje da se luči, a s njim i proizvodnja mleka. Ponekad do lučenja mleka dolazi pre no što dete počne da sisa. Kontrakcija tkiva dojki radi istiskivanja mleka delimično je raakcija na detinje sisanje, a delimično je posledica prisustva hormona oksitocina (koji takode luči hipofiza). Ovaj hormon se moče izlučiti usled majčine emocionalne reakcije na plač odojčeta. Oksitocin takođe izaziva grčenje materice, čime se objašnjava i pojačan vaginalni oliv tokom dojenja. Primena estrogena za prekid laktacije može da bude opasna, iako su opasnosti male i verovatno pogađaju samo žene  koje imaju više od 35 godina, koje puše ili su imale neku operaciju poput carskog reza. Usled dejstva estrogena, postoji i neznatno uvećana opasnost od venske tromboze. 

Malo šta se može učiniti ako laktacije nema, jer su razlozi za izostajanje laktacije slabo poznati. Postupno slabljenje laktacije, kad je već zapocela, obično je posledica kombinovanog delovanja umora i anksioznosti majke, kao i manjka tečnosti. Ono sa javlja po povratku majke iz bolnice, ali se relativno lako otklanja. Druge tegobe su začepljenje mlečnih kanala nedovoljna proizvodnja mleka, ili mastitis (zapaljenje dojki). Infekcija mlečnih kanala obično je posledica prskanja bradavice, ali ponekad može da bude i komplikacija babinje groznice, bolesti koja se može razviti posle porođaja. Deo dojke postaje vrlo osetljiv na dodir, otečen i zapaljen; dolazi do nagle groznice koja obično počinje napadom drhtavice. Lekar može prepisati antibiotike i sredstva protiv bolova. Ako je mogućno, dojenje valja nastaviti, jer se time prazuni zapaljenjem zahvaćena oblast.




Novi život 

Mnoge majke imaju emocionalnih problema u toku prvih nedelja ili meseci, dojenja. Osećaj izolovanosti, frustracije i iscrpljenosti veoma su česti i mogu uticati na majku da se odluči da prekine da doji. Saveti njenih prijatelja i porodice takođe mogu da je podstaknu da odbije svoju bebu od dojenja.

Šta vi možete da uradite:

  • Ohrabrite majku da usvoji sledeće postupke: 

  • Da spava između podoja, češće a kraće. 

  • Da koristi vreme dojenja kao vreme odmora. 

  • Da obavlja samo najosnovnije kućne poslove, a da za ostalo prihvati svaku pomoć. 

  • Da ne prima mnogo posetilaca i da odvoji vremena za sebe. 

  • Da izlazi i da nosi bebu sa sobom. 

  • Da izmlaza mleko i da obuči druge članove porodice da se brinu o bebi.

 




Javnost

U mnogim sredinama, dojenje na javnom mestu je opšte prihvaćeno. Međutim, često se od majke očekuje da doji u diskreciji. Neke majke (naročito mlade) osećaju se neprijatno i pri samoj pomisli da doje pred drugima, bilo da su u pitanju stranci ili rodbina. U mnogim zemljama su česti prizori majki koje doje u parku, metrou, radnom mestu, robnoj kući ili drugde. Pomozite majci da pronađe način da može da doji ma gde bila kad njena beba zatraži da sisa.

Ishrana majke

Za dojenje je potrebno više energije nego tokom trudnoće. Pravilna ishrana za majku za vreme trudnoće je važna za njenu sposobnost da doji i za stvaranje zaliha masnoće. Takođe, žena koja doji ima efikasniji metabolizam tako da se značajne količine mleka mogu da sintetišu s prilično malim unošenjem energije. Čak i veoma neuhranjene majke mogu da proizvode dobro mleko.

 




Šta vi možete da uradite:

  • Dajte majci pravi savet u pogledu njene ishrane, vodeći računa o njenoj uhranjenosti, masnim naslagama i fizičkoj aktivnosti (konsultujte knjigu "Ishrana u trudnoći i dojenju"). 

  • Informišite majku da mleko može da se "proizvodi" od svih vrsta hrane samo ako se majka redovno hrani. 

  • Pomozite joj da napravi jelovnik koji se može lako pripremati i koji joj je finansijski dostupan. 





Ohrabrite majku

Ohrabrite majku da usvoji sledeće postupke: 

Da bira raznoliku hranu da bi osigurala unošenje adekvatnih hranljivih materija. Da ima najmanje tri obroka dnevno. Da izbegava hranu na koju su ona ili njena beba alergične ili koje remete bebin stomak. Da pije uvek kad oseća žeđ. Dojilja treba da unosi više tečnosti. Da pije vodu. (Majka ne mora da pije mleko da bi produkovala mleko. Međutim, mlekom unosi dodatne količine kalcijuma i proteina).

Uverite majku da može uspešno da doji, čak i kada su njeni životni uslovi daleko od idealnih, te da je svako ulaganje u ishranu majke znatno manje od ulaganja u nabavku veštačkog mleka za bebe




Nega dojki 


Dojke i bradavice se prilagođavaju za dojenje još za vreme trudnoće. U većini slučajeva nije potrebna nikakva posebna pažnja ili priprema.

Šta vi možete da uradite:

  • Savetujte majci da usvoji sledeće postupke: 

  • Da priprema bradavice za vreme 

  • Da izbegava preterano pranje dojki i da nikad ne sapunja bradavice. 

  • Često pranje, naročito sapunom uklanja prirodna ulja koja štite kožu bradavica. 




Šta vi možete da uradite:


  • Da ne pere dojke niti bradavice pre svakog podoja (osim da spere kremu). To može biti štetno i čini dojenje komplikovanim. 

  • Potrebno je prati ruke pre podoja, posebno kad majka doji van kuće. 

  • Pre podoja izmlazati kap mleka i njime namazati bradavice.

  • Da posle podoja ponovo sa nekoliko kapi svoga mleka namaže bradavice i sačeka da se osuše na vazduhu.

  • Da izbegava sintetičke i tesne prslučiće

  • Da smanji na najmanju meru korišćenje krema. 

  • Da bira proizvode koji nisu štetni za bebu, tako da se bradavice ne moraju prati.

 





Seksualnost i seksualni odnosi


Mnoge žene misle da ih dojenje čini manje seksualno privlačnim za njihove muževe. Prvorotke i, posebno, veoma mlade majke mogu biti posebno zabrinute za svoj izgled i seksualnost. Dešava se da one teško prihvataju fizičke promene koje donosi trudnoća i da imaju konfliktna osećanja u vezi sa dojenjem kao novim iskustvom. Pomozite majci da shvati dve stvari: 

  • Dojenje ne dovodi do opuštenosti dojki (trudnoća dovodi do promena dojki, a ne dojenje). 

  • Dojenje ne utiče štetno na liniju. 

Dojenje pomaže majci da izgubi prekomernu težinu posle porođaja. Ohrabrite majku da ponovo počne sa seksualnim odnosima kad god to želi. Neke žene osećaju pojačanu potrebu za seksom dok doje - druge ne. Objasnite majci da dojenje može dovesti do suvoće vagine, zbog smanjenog nivoa ženskih hormona. Pripremite majku da shvati da bebino sisanje može pobuditi seksualna osećanja. Pri seksualnom odnosu može doći do isticanja mleka.





Menstruacija


Za vreme menstruacije može da dođe do promene ukusa mleka, tako da beba odbija da sisa, ili se može smanjiti količina mleka, tako da beba želi češće da sisa. Dojenje produžava period do pojave prve menstruacije.

Ohrabrite majku da pokuša da nastavi da doji i da izmlaza mleko da bi održala produkciju mleka i kada beba odbija da doji.

Plodnost i kontracepcija

Majke koje doje ređe zatrudne pošto prolaktin inhibira ovulaciju. 

Kontraceptivni efekat dojenja je jači kad se ne daje dopunska ishrana uz dojenje, kad je dojenje često i kad majka doji i danju i noću. Dojenje omogućava pravilan razmak između porođaja, ali majka ne može da koristi dojenje kao siguran način planiranja porodice. Oprezno prepodučujte dojenje kao način kontracepcije. Moguće je zatrudneti i pre prve menstruacije. Nemojte majkama koje doje preporučivati oralna kontraceptivna sredstva na bazi estrogena. Ona mogu da dovedu do smanjenja količine mleka.

 

 

Nova trudnoća može da utiče na dojenje. Može doći do smanjenja proizvodnje mleka, tako da beba traži da veoma često sisa. Pored toga, neke trudnice imaju veoma nežne bradavice, naročito u prvim mesecima. Neke majke kad ponovo zatrudne jednostavno ne žele da doje, dok druge nastavljaju da doje stariju bebu i tokom nove trudnoće, a ponekad čak i nakon rođenja nove bebe. Ohrabrite (trudnu) majku da nastavi sa dojenjem ako želi, naročito ako je njena beba mlađa od 4 meseca. Bebi će koristiti čak i simbolična količina majčinog mleka. Pomozite majci da uspostavi kontakt s drugim majkama koje su zatrudnele dok su dojile.

Posao i dojenje Zaposlenje ne bi trebalo da predstavlja nepremostivu prepreku za dojenje. U zemljama gde su porodiljska odsustva kraća od 6 meseci, odnosno od godine dana, zakonom se donose propisi da štite zaposlene majke koje doje i olakšavaju majci da organizuje i svoj posao i dojenje. Kako je dužina porodiljskog odsustva u SR Jugoslaviji 12 i 18 meseci i čak i 24 meseca, stvoreni su uslovi da se ta značajna socijalna i društvena podrška u zaštiti materinstva iskoristi za reafirmaciju dojenja. Međutim, onim majkama čija priroda zanimanja zahteva radne obaveze van kuće i pre završetka porodiljskog odsustva na kraće ili duže vreme (radnice koje se bave poljoprivredom, zaposlene u privatnom sektoru, glumice, estradne umetnice i dr.), potrebna je vaša pomoć.

Šta vi možete da uradite:

  • 1. Pomozite majci da sazna domaće propise u vezi sa porodiljskim pravima i da ostvari svoja prava.

  • 2. Pomozite majci da shvati da može da nastavi da doji čak i ako satima mora da bude odvojena od svoje bebe.

  • 3. Ohrabrite majku da kad god je moguće odlazi kući da podoji svoju bebu ili da zamoli nekog da joj donosi bebu.

Ohrabrite majku da usvoji sledeće postupke ako mora da ostavlja svoju bebu sa nekim: Da nastavi da doji sve dok opet ne počne da radi. Nije neophodno navikavati bebu na flašicu i/ili veštačku ishranu. Mnoge bebe koje doje odbijaju svaku drugu hranu u prisustvu majke, ali gotovo sve prihvataju alternativnu ishranu kad je majka odsutna. Da nastavi dojenje po povratku sa posla. Čak i ako se bebi daju zamene za majčino mleko kad je majka odsutna, moguće je nastaviti dojenje. Da prihvati činjenicu da će beba verovatno tražiti češće da sisa kad je s majkom. Da izmlaza mleko dok je na poslu, naročito ako je beba mlađa od 6 meseci. Mnoge majke mogu da izmlazu dovoljno mleka da pokriju vreme dok su odsutne. Da obuči ostale članove domaćinstva kako da hrane bebu

© Ginekoloska ordinacija Eterna, 2000-2012. All rights reserved.